ESKİŞEHİR & İZNİK

Tamamlandı ESKİŞEHİR & İZNİK

ESKİŞEHİR & İZNİK

(9-10 MART 2019)

1 Gece Konaklamalı

 

9 Mart 2019/Cumartesi 01:30’ da (Cuma’ yı Cumartesi’ ye bağlayan gece) Zonguldak merkezde ki acentemiz önünde, siz değerli konuklarımız ile buluşuyoruz (Bartın Acente Önü Kalkış Saati: 8 Mart 2019/Cuma gecesi 23:55 (Cuma’ yı Cumartesi’ ye bağlayan gece). Zonguldak-Ereğli-Alaplı-Düzce-Hendek-Bilecik-Eskişehir güzergâhını takip ederek, yaklaşık 370 km. sürecek yolculuğumuz başlıyor.

 

1. GÜN/09 Mart 2019-Cumartesi:

Sabah saatlerinde Eskişehir’ e varıyoruz.  Şehir manzaralı restoranımızda, Serpme Köy kahvaltısı ile güne zinde bir hazırlık yapıyoruz. Nefis kahvaltı sonrası rehberimiz eşliğinde Eskişehir’ i adımlamaya başlıyoruz. Öğle yemeği için molamız dışında tüm günümüz Eskişehir’ i keşfetmek ve programımız dâhilindeki ziyaretlerimizi yapmakla geçiyor.

 

 

Eskiyle yeninin harmonisi, geçmişini unutmamış ve onu geleceğe taşımış, yaşanılası şehir Eskişehir…

 

 

“Gelin Tanış Olalım İşi Kolay Kılalım Sevelim Sevilelim Dünya Kimseye Kalmaz.” diyen koskoca yüreği ve ilahi aşk felsefesi ile Yunus Emre’ nin şehri…

 

 

Çok uzaklara gitmeye gerek yok! Porsuk Çayı’ nın sularıyla beslenen Türkiye’ nin Venedik’ inde Gondol Sefası dileyen misafirlerimizi bekliyor (Ekstra).

 

 

“Batı Kafasıyla Otomobil Yaptınız Ama Doğu Kafasıyla Benzin İkmalini Unuttunuz” sözlerinin söylenmesine neden olan, ilk yerli otomobil Devrim’ in hikâyesini dinleyerek gezeceğiz Tülomsaş Fabrikası’ nı…

 

 

Madam Tussauds’ ın müzesini artmayacak zenginlikteki Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ nde özlediğiniz ya da yakından görmeyi dilediğiniz birçok yüzü görme fırsatı bulacaksınız.

 

 

Kurşunlu Camii ve Külliyesi... Bu külliye, Osmanlı’ nın en tanınmış birkaç minyatür ustasından biri olan Matrakçı Nasuh’ un, Kanuni’ nin Irak seferi sırasında 29 Aralık 1536 yılında çizdiği Eskişehir minyatürünün en göz alıcı yapısını oluşturuyor. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, 1525 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır.

 

 

Avlusunda bir şadırvan, sağ tarafta Menzilhane, sol tarafta aşhane ve kervansaray ortada cami ve caminin arkasında medrese odaları ile Mevlevihane bulunmaktadır. Ayrıca külliye bahçesinde Lületaşı Müzesi ve Cam Sanatları Müzesi ile Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi bulunuyor. Cam Sanatları müzesini gezerken, Odun Pazarı Belediyesi Sıcak Cam Atölyesi’ nde cam vazoların, kolyelerin nasıl yapıldığını görme imkânı da bulabilirsiniz.

 

 

Odun Pazarı Evleri, Hamam Yolu, biraz da “Günümüz Eskişehir’ i” diyenlere ise Kent Park, Sazova Bilim ve Kültür Parkı, Şelale Park,  Haller Gençlik Merkezi ve dahası…

 

 

Gezilerimiz sonunda konaklama ve akşam yemeği için otelimize ulaşıyoruz. Dileyen konuklarımız otelin havuz ve diğer imkânlarından yararlanabilir.

(Anemon Otel/5*)

 

2. GÜN/10 Mart 2019-Pazar:

Sabah kahvaltımızı açık büfe olarak otelimizde alıyoruz çıkış işlemleri sonrası Eskişehir’ e veda ediyoruz. Yaklaşık 150 km.’ lik İznik yolculuğumuz başlıyor.

 

 

İznik doğasıyla, tarihiyle tam nefes alınacak yer… Kent oldukça eski bir yerleşim birimi… Anadolu’ nun ilk başkenti… Şehir surlarla kaplanmış ve korunmuş. Hatta biraz daha geçmişe gidersek, İznik’ te yaşam M.Ö. 2500 yıllarına kadar uzanıyormuş. Nerelerimi göreceğiz???

 

 

İznik Kalesi ve Surları; Tarihi M.Ö.4 yy.’ da Bitinya dönemine uzanıyor. Roma İmparatorluğu döneminde, 310 yılında yapımına başlanan, yapıldığı zamanda 13-14 m. yüksekliğe, 3000 m. çevreye sahip surların, Göl Kapı, Yenişehir Kapı, İstanbul Kapı ve Lefke Kapı adında 4 kapısı bulunuyor. Kırgızlar Türbesi, 11. yüzyılın sonunda İznik’ in fethine ve Anadolu Selçuklu Devleti’ nin merkezinin kurulmasına katkı sağlayan Kırgızların hürmetine, Sultan Orhan Gazi tarafından yaptırılmış.

 

 

Osmanlı mimarisinin İznik' teki en önemli abidevi yapısı, Çandarlı Halil Hayrettin Paşa tarafından 1378-1390 yılları arasında yaptırılmış olan cami, İznik kentinin en görkemli eserlerinden Yeşil Camii… Anadolu’ da ayakta kalmış tiyatroların en önemlilerinden birisi olan Antik Roma Tiyatrosu gezilerinden sonra öğle yemeği için serbest zaman (Ekstra)

 

 

Yemek sonrası, Osmanlıların İznik’ i ele geçirmesinden sonra 1331 yılında camiye çevirdikleri, Hıristiyanlık tarihinde çok önemli yere sahip olan,  Ayasofya Kilisesi' ni (Ayasofya Müzesi) gezip, İznik Çini Vakfı’ nda yapım aşamalarını izledikten sonra, İznik Çini Atölyelerinde alışveriş molası veriyoruz.

 

 

Sonrası İznik Gölü kenarında serbest zaman ve ardından dönüş yolculuğumuz başlıyor. İznik-Hendek-Düzce-Ereğli-Zonguldak güzergâhını takip ederek yaklaşık 260 km. sürecek olan yolculuğumuz sonrası buluşma noktalarımızda vedalaşıyoruz. Yeni gezilerimizde buluşmak dileğiyle…

 

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1. 5* Otelde 1 Gece Y.P Konaklama

2. Otelde 1 Açık Büfe Sabah Kahvaltısı

3. Otelde 1 Açık Büfe Akşam Yemeği

4. İlk Gün Sabah Serpme Köy Kahvaltısı                                       

5. Programda Belirtilen Tüm Eskişehir&İznik Gezileri                                        

6. Zorunlu Seyahat Sigortası                              

7. Profesyonel Rehberlik Hizmeti

8.  Daloğlu Turizm Güvencesi 

 

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:

1. Porsuk Çayında Tekne&Gondol Turu     

2. Müze ve Ören Yerleri Girişleri

3. Programda Belirtilmeyen Tüm Yemekler

4. Yemeklerde Alınan Tüm İçecekler

5. Tüm Özel Harcamalar

 

Eskişehir Gezi Noktaları:

•Tülomsaş Fabrikası

•Odun Pazarı

•Balmumu Müzesi

•Lületaşı Müzesi

•Hamam Önü/Atlıhan Çarşısı

•El Sanatları Merkezi ve Cam Atölyesi

•Kurşunlu Camii ve Külliyesi

•Porsuk Çayı Tekne /Gondol Turu (Ekstra)

•Şelale Park, Kent Park, Sazova Kültür Parkı, Gençlik Merkezi

 

İznik Gezi Noktaları:

•İznik Surları

•Yeşil Cami

•Antik Roma Tiyatrosu

•Ayasofya Kilisesi

•İznik Çini Atölyesi

•İznik Gölü Serbest Zaman

•İznik Gölü Serbest Zaman

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MEskişehir & İznik
Zonguldak (Saat)01:30
Bartın (Saat)23:55
Yol/Zaman370 km / 2 Gün
Fiyat330 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 8634
  • Ürün Kodu: eskisehir-iznik
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 360,00TL

Etiketler: eskişehir, iznik, tülomsaş fabrikası, odun pazarı, balmumu müzesi, lületaşı müzesi, hamam önü, atlıhan çarşısı, el sanatları merkezi ve cam atölyesi, kurşunlu camii ve külliyesi, porsuk çayı tekne turu, şelale park, kent park, sazova kültür parkı, gençlik merkezi, iznik surları, yeşil camii, antik roma tiyatrosu, ayasofya kilisesi, iznik çini atölyesi, iznik gölü, daloğlu turizm, zonguldak, bartın, seyahat, gezi, tur, eğlence