BÜYÜK GAP TURU (KADINLARA ÖZEL)

Tamamlandı BÜYÜK GAP TURU (KADINLARA ÖZEL)

BÜYÜK GAP TURU

(Sadece Kadınlara Özel)

18-23 Mart 2022

4 Gece/5 Gün

Güneydoğu’ nun; Muhteşem 7 Şehri ve onlarca ilçesinin Tarihi, Kültürü, Doğası, Lezzetli Sofraları, Türküleri...

*ADIYAMAN-Nemrut Dağı

*DİYARBAKIR-On Gözlü Köprü

*MARDİN-Midyat-Dara Antik Kenti

*ŞANLIURFA-Göbeklitepe

*GAZİANTEP-Halfeti-Almacı Çarsısı

*HATAY-Antakya

*ADANA-Taş Köprü

Fırat ve Dicle' nin binlerce yıldır bereket taşıdığı topraklar, MEZAPOTAMYA… Adıyaman’ dan, Diyarbakır' a uzanan, oradan Midyat ve Mardin' e, Peygamberler şehri Şanlıurfa’ ya, Gaziantep' e, medeniyetler beşiği Hatay’ a, Adana’ ya kadar, binlerce yıllık kültür mirasını saklayan, tarih zengini Güneydoğu topraklarının hikâyeleri ile tanışmaya hazırlanın!!! Doğası, tarihi, kültürel mirasları, folkloru, gurme lezzetleri, mimari güzellikleri ve mistik bir rüyanın içindeymiş gibi hissettiren atmosferiyle başka hiçbir yere benzemeyen bu coğrafyayı yakından tanımak için yola koyulma vakti… Bu yılın en güzel anılarını birlikte yazmaya hazır mısınız???

GÜZERGÂH: Zonguldak-Devrek-Mengen-Ankara-Aksaray-K. Maraş (Nurdağı/Pazarcık)-Adıyaman (Kâhta)… Yaklaşık: 1140 km.

HAREKET: 18 Mart 2022-Cuma akşamı… Zonguldak/Merkez saat: 17.00 - Bartın/Merkez saat: 16.30 - Devrek/Merkez saat: 17.45 - Kdz. Ereğli/Eski Otogar saat: 16.00

1. GÜN: ADIYAMAN-Kâhta-Nemrut Dağı-DİYARBAKIR

Yaklaşık 1140 km.’ lik yolculuğumuz sonrası, sabah saatlerinde Adıyaman üzerinden, Nemrut Dağı’ nın eteklerine tutunmuş, Avrupa' nın ve Türkiye' nin en büyük, dünyanın 6. en büyük barajı, Atatürk Barajı kenarındaki Kâhta ilçesine ulaşıyoruz. Baraj gölü manzarasında (Ekstra) olarak sabah kahvaltımızı alıyoruz.

Sonrası otobüsümüzden gerekli eşyalarımızı alarak ayrılıyoruz. Nemrut Dağı yolu için bizleri bekleyen özel minibüsler ile yolculuğumuz başlıyor. 2.206 m. yükseklikteki Nemrut Dağı için yoldayız. M.Ö. 109 yıllarına dayanan, doğu ve batının kültür, sanat ve inançlarının sentezi olan Kommagene Krallığı’nın yurdu…

Dağa ulaşmadan önce Doğu terasına giderek, Eski adı Chabinas olan şimdi adıyla Cendere Suyu üzerinde kurulu, Roma Dönemi’ ne ait Cendere Köprüsü görüyoruz.

Sonrası Arsemia Karakuş Tümülüsü’ nü ziyaret edip fotoğraf çekimlerimizi yapıyoruz. Nymphoıs Köprüsü geçerek yola devam ediyoruz. Tüm vadiyi ayaklarınız altına seren tesise kadar ulaşıyoruz. Burada dolmuşlarımızdan iniyoruz. Kısa ihtiyaç molası sonrası, araçlarımıza binerek zirve altı merdivenlerine ulaşıyoruz. 20 dk.’ lık bir merdiven yolu yürüyüşü sonrası zirvedesiniz.

Doğu Terası ndan başlayıp adım adım daire çizerek ve bol bol resim çekerek, Kral Antiochos’ un Anıt Mezarı ile Devasa Heykelleri ziyaret edip, o gizemli hikâyeleri rehberimizden dinliyor ve Batı Terasına geçiyoruz. Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen muhteşem kalıntıları ve doğayı anılarımıza işliyoruz. Sonra dönüş yoluna geçiyoruz.

Minibüsler ile otobüsümüze ulaşıyoruz. Diyarbakır’ a doğru yolculuğumuz başlıyor. Türkiye’ nin 3. büyük köprüsü olma unvanını taşıyan, Atatürk Barajı üzerinde kurulu Nissibi Köprüsü’ nde kısa bir fotoğraf molası sonrası, Siverek üzerinden, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, geçmişi 9.000 yılı bulan Diyarbakır’ a ulaşıyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ ne alınan Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’ nin yanı sıra, dünyanın en uzun ikinci suruna, tarihe ışık tutan hanlara, kervansaraylara, camilere ev sahipliği yapıyor.

Şehri adım adım gezmeye başlıyoruz. Diyarbakır Hasan Paşa Han’ı ziyaret ediyor kısa bir alışveriş yapıp başımıza renk renk puşilerimizi bağlatıyoruz. 4 Ayaklı Minareyi’ de görerek, edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden ve 35 Yaş Şiiri ile tanınan, Cahit Sıtkı Tarancı’ nın Müze Evi’ ni, geziyoruz.

Sur içeresinde İslam tarihinin en eski camilerinden olduğuna inanılan, Diyarbakır Ulu Cami’ ni geziyoruz. Hz. Süleyman Camii ve 27 Şehit Sahabe Türbesi sonrası, konaklama ve akşam yemeği için otelimize yerleşiyoruz. (1. Gece Konaklama/Diyarbakır)

2. GÜN: DİYARBAKIR-Dara Antik Kenti-Midyat-MARDİN

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası şehrin çıkışında, yapım tarihi ve yaptıran uygarlığın bilinmediği, 9.000 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen Diyarbakır Surları’ nın en eskisi olan Mardin Kapı ve Keçi Burcu’ nu görüyoruz.

Aynı noktadan Dicle kıyısındaki Hevsel Bahçeleri ve 10 Gözlü Köprüyü’ de görüp fotoğraf çekimlerimizi yapıyoruz. Ve artık Diyarbakır’ dan ayrılma vakti!!!

İstikamet Mardin... Yaklaşık 100 km. sonra, Dayrülzaferan Manastırı’ nı ziyaret ediyoruz. Sonrası, 35 km. mesafede Dara Antik Kenti… Mardin’ in 30 kilometre güneydoğusunda bulunan Oğuz Köyü' nde yer almakta... Kent içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları halen görülebilmektedir.

Dara gezimiz sonrası Nusaybin üzerinden Midyat’ a doğru yola çıkıyoruz. 120 km. mesafe de, tarihi M.Ö. 2.000’ lere dayanan, Asur metinlerinde Yatu’ ların ülkesi diye geçen, Matiatu’ ya, Midyat' a varıyoruz.

Çoğunluğu Hıristiyan-Süryanilerin oluşturduğu taş işçiliğinin muhteşem örneklerini görebileceğimiz Midyat Konuk Evi’ ni ziyaret ediyoruz. Burada Dünyaca ünlü el işleme sanatı olan Gümüş ve Telkâri ürünlerinden satın alabilirsiniz. Yaklaşık 70 km. yolculuğumuz sonrası Mardin’ deyiz. Akşam yemeği şehir restoranında alınacak. Sonrası konaklama için eski Mardin merkezdeki butik otelimizdeyiz. (2. Gece Konaklama/Mardin)

3. GÜN: MARDİN-ŞANLIURFA-Göbeklitepe

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, Mardin/Merkez gezimize başlıyoruz. İlk olarak Eski Bakırcılar Çarşısı’ nda tarihi sokakları gezerek dileyenler alışveriş yaparak Ulu Camii (Cami-i Kebir)’ e ulaşıyoruz. Ardından yürüyerek Tarihi Çarşıları ve sokaklar arasında kemerli geçişleri sağlayan Abbaraları göreceğiz.

Ana caddede alışveriş için serbest zaman... Kahve ve renkli bademleriyle ünlü Mardin alışverişimiz sonrası yolumuza devam ediyoruz. Ardından 15.yy Akkoyunlu Hükümdarı Sultan Kasım tarafından yaptırılan Kasımiye Medresesi’ni gezeceğiz. Bol bol fotoğraf çekip yolumuza devam ediyoruz. Ve artık bu kadim şehirden ayrılıp Peygamberler şehrine doğru yola çıkma vakti. Tarihi İpek Yolu, üzerinden yaklaşık 2,5 saatlik yolculuk ile Peygamberler Şehri Hz. İbrahim’ in doğduğu, Hz. Eyüp’ ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir Şanlıurfa’ ya doğru yola çıkıyoruz.

Şehre girmeden, ilk olarak, akşam serininde Dünya arkeolojisinin göz bebeği olan ve arkeolojik çalışmaların halen devam ettiği, dünyada bilenen ilk tapınağı içinde barındıran Göbekli Tepe Kutsal Alanı’ nı geziyoruz. Yaklaşık 300 m. çapında ve 15 m. yüksekliğinde, inşası M.Ö. 10.000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Sonrasında, Urfa/Merkez e doğru yola çıkıyoruz.

Akşam yemeği şehirde restoranda alınacak. Akşam yemeği sonrası otelimize yerleşiyoruz. Akşam eğlencesi için hazırlanıyoruz.  Geleneksel Urfa Sıra Gecesi eğlencemiz var (Ekstra). Dileyen konuklarımızla, bol bol türkü ve çiğ köfte seremonisi, yöresel oyunlar... Eğlence sonrası gecenin ışık görseli altında Halil-ül Rahman Gölü, Balıklı Göl, Ayn Zeliha Gölü’ nü ve Panoramik Urfa Kalesi’ ni gece ışıklarıyla resmedip; otelimize döneceğiz. (3. Gece Konaklama/Şanlıurfa)

4. GÜN: ŞANLIURFA-Halfeti-GAZİANTEP-HATAY

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğumuz var. "Saklı Cennet" veya "Kayıp Kent" olarak anılan HALFETİ' yi keşfetmeye ne dersiniz? Fırat Nehri sularıyla oluşmuş, Birecik Baraj Gölü üzerinde yaklaşık 1 saat sürecek bir Tekne Turu’ na çıkıyoruz (Ekstra).

Tekne turunda müzikli eğlencenin eşliğinde, iki kadim vadi arasında ilerlerken, Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan yapıları görebileceğiz. Savaşan Köyü’ nü görüp bolca fotoğrafladıktan sonra tekrar Halfeti’ ye dönüyoruz.

Artık Gaziantep için yola çıkma vakti... 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası, Gaziantep’ e ulaşıyoruz. İlk olarak Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ ni geziyoruz. Dünyanın ikinci büyük Mozaik Müzesi, Zeugma Antik Kenti’nden getirilen mozaikler ile dünyaca ünlü Çingene Kızı Mozaiği sergileniyor.

Müze gezimiz sonrası, “Gaziantep Şehir Gezisi” yapacağız. El İşi Deri Çarıkçıları, Bakırcılar Çarşısı, panoramik olarak Antep Kalesi’ ni göreceğiz. Gaziantep denince ilk akla gelen Almacı Pazarı, tüm doğallığı ile sizi karşılayan Zahirecileri, Aktarları, Baharatçıları görebileceğiniz nefis bir Pazar... Alışveriş için serbest zaman...

Bakırcılar, takıcılar, salça-baharatlar vs. Serbest zaman sonrası buluşma saatinde toplanıyor ve Hatay’ a doğru 220 km.’ lik yolculuğa çıkıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde... (4. Gece Konaklama/Hatay)

5. GÜN: HATAY-ADANA-ZONGULDAK

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Hatay/Merkez i geziyoruz.  Anadolu sınırları içerisinde inşa edilen İlk Cami ve Hz. İsa’ ya inanan bir kişinin adının verilmesiyle de hoşgörü timsali dünya da Tek Cami... Habib-i Neccar Cami’ ni ziyaret edeceğiz. Uzun çarşıya doğru yapacağımız yürüyüşümüzde çiçekli dar sokaklar arasında, Antakya Katolik Kilisesi' ni ve ardından Antakya Musevi Havrası’ nı panoramik olarak görebileceğiz.

Alışverişin keyifle yapıldığı, birçok sektörün bir arada bulunduğu ve 3500 m. uzunluğu ile ülkemizin en büyük kapalı çarşılarından biri olan Uzun Çarşı gezimiz sonrası, Aziz Petrus (St. Pierre) Anıt Müzesi’ ni ziyaret edeceğiz. M.S. 29-40 yılları arasında tek dini inancı yaymak için gelen St. Pierre ve arkadaşları tarafından Hristiyanlar için yapılan, Dünyanın İlk Mağara Kilisesi...

Dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonuna sahip Hatay Arkeoloji Müzesi gezimiz sonrası Hatay’ dan ayrılıyoruz. Adana’ ya doğru yola çıkıyoruz (Yaklaşık 200 km.) Tarihi Taş Köprü ve Saat Kulesi ziyaretlerimiz sonrası, ünlü Adana Cezeryesi, Tahin-Pekmez gibi yöresel alışverişimizi yapacağız.

Ünlü adana kebabının da tadına baktıktan sonra (Ekstra) artık dönüş zamanı!!! Zonguldak’ a doğru yola çıkıyoruz (Yaklaşık 760 km.)… Aksaray, Ankara üzerinden Zonguldak’ a sabah saatlerinde ulaşıyoruz. Buluşma noktalarımızda vedalaşıyoruz. Yeni Gezilerimizde Buluşmak Dileğiyle…

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1. 4* ve 5* lı Otellerde 4 Gece Konaklama

2. Otellerde Açık Büfe 4 Sabah Kahvaltısı

3. Otellerde ya da Şehir Restoranlarında Alınacak Set Menü 4 Akşam Yemeği

4. Rehberlik Hizmeti

5. Zorunlu Seyahat Sigortası

6. Lüks Ulaşım Hizmeti/Araç İçi İkramlar

7. Programda Belirtilen Tüm Etkinlikler

8. Daloğlu Turizm Güvencesi (TÜRSAB/A-8388)

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:

1. İlk Gün Sabah Kahvaltısı

2. Tüm Öğle Yemekleri

3. Müze ve Ören Yerleri Girişi

4. Ekstra Etkinlikler: (Sıra Gecesi/Nemrut Dağı Minibüs Ücretleri /Halfeti Tekne Turu vb.)

*Daloğlu Turizm, Tüm Etkinlikleri Gerçekleştirmek Kaydı İle Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MBüyük Gap Turu
Zonguldak (Saat)17:00
Bartın (Saat)16:30
Kdz. Ereğli (Saat)16:00
Devrek (Saat)17:45
Yol/Zaman1140 km/4 Gece-5 Gün
Fiyat3200,00₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 12281
  • Ürün Kodu: buyuk-gap-turu-kadınlara-özel
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 3.450,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: BÜYÜK, GAP, TURU, (KADINLARA, ÖZEL)