SAFRANBOLU (Safran Hasadı)

Tamamlandı SAFRANBOLU (Safran Hasadı)

SAFRANBOLU
(Safran Hasadı Gezisi)

20 Ekim 2019 - Pazar 

(Günübirlik)

 

Safranbolu… Nadir bir bitki olan SAFRAN' dan alır adını!!!
Estetiğin ve aklın yansıması güzel evler. “Dünya Kenti” ününe kavuşturmuş ve UNESCO tarafından “Dünya Miras Listesi' ne” alınmış, müze kent... “Korumanın Başkenti ”

 

HAREKET: Saat: 07.30' da Zonguldak merkezde yer alan acentemiz önünde, siz değerli konuklarımız ile buluşuyoruz (Bartın Acente önü kalkış saatimiz: 07.00' dır).

 

GÜZERGÂH: Bakacakkadı-Yenice-Karabük güzergâhını takip ederek, yaklaşık 110 km.' lik yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 1,5 saat sonra Safranbolu’ ya ulaşıyoruz.

 

Burada tüm gezimiz boyunca bize eşlik edecek ve değerli anlatımlarıyla katkı sunacak profesyonel rehberimizle buluşuyoruz. Nefis lezzetlerden oluşan serpme köy kahvaltımızı alarak uzun ve güzel gün için hazırız artık!!!  Ve artık Safranbolu’ yu keşfetme vakti. 

 

İlk durağımız Yörük Köyü; Safranbolu’ ya 11 km. uzaklıktaki “Müze Köy”... Safranbolu gibi özgün mimarisini korumuş, eski bir   Bektaşi Köyü ve  ünlü Sopranomuz Leyla Gencer’ in baba ocağı... Burada köyü gezecek Köy Çamaşırhanesi ve Sipahiler Konağı’ nı gezerek bilgiler alacağız. Ayrıntılara şaşıracaksınız!!! 


Sonrası gıda, boya ve kimya sanayinde kullanılan ve gramı 20-25 TL.' olup ağırlığının 100 bin katı sıvıyı boyayan Safran Çiçekleri Hasadı' nı görebilmek için Safran Tarlası' na gidiyoruz. Safran toprağına zarar vermemek için küçük gruplar halinde mümkün olur ise  toplanmasına yardımcı oluyor ve ""SAFRAN"" hakkında bilgi alıyoruz. Burada yöresel ürünler satan yerli esnaftan alışveriş yapma imkânımız da olacak. 


Bu muhteşem deneyim sonrası rotamız İncekaya Su Kemeri: Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından Tokatlı Kanyonu üzerine yaptırılan bu eser ilçe merkezine 7.5 km. uzaklıktadır. 116 m. uzunluğunda, 6 kemerli ve 110-220 cm. genişliklerinde görkemli bir yapıdır. Su kaynağından ilçeye su getirmek amacıyla yaptırılmış.  

 

Sonrası Kristal Cam Teras... Tokatlı Kanyonu üzerinde yerden 80 m. yükseklikte ve 11 m. genişliğinde yapılan Kristal Teras (Cam Seyir Terası), 75 ton ağırlığı taşıyabiliyor. Cam Seyir terasında vadi manzarasını izledikten sonra Safranbolu Merkez' e gidiyoruz. 


Hiçbir evin diğer evin görüntüsünü kısıtlamadığı  ve düzenli bir şekilde konumlandırıldığını net bir şekilde görebiliyoruz. Safranbolu’ nun özelliklerini ve ruhunu yansıtan sokaklardan geçip Demirciler Manifaturacılar Semerciler Bakırcılar Arastalarını,  Cinci Hanı & Hamamını ve Köprülü Mehmet Paşa Camii' ni ve avlusundaki Güneş Saati' ni  geziyoruz.

 

Safranbolu’nun meşhur lokumcusundan Safranbolu Lokuma dair bilgi alırken lezzetli lokumlarından tatma ve alışveriş imkânı buluyoruz. Merkezde öğle yemeği (Ekstra)  ve serbest zaman ...

 

Öğle yemeği ve serbest zaman sonrası buluşma noktası ve saatinde toplanıyoruz.  Artık dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Aynı güzergâhı izleyerek Akşam saatlerinde Zonguldak’ a ulaşıyoruz ve buluşma noktamızda vedalaşıyoruz.

 

Yeni gezilerimizde buluşmak dileğiyle. Gitmek İstediğiniz Her Yere Bizimle…

 

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:
1.  Sabah Serpme Köy Kahvaltısı
2.  Safran Hasadı İçin Tarla Ziyareti
3.  Programda Belirtilen Tüm Geziler
4.  Lüks Araç İle Ulaşım

5.  Araç İçi İkramlar
6.  Profesyonel Rehberlik Hizmeti
7.  Zorunlu Seyahat Sigortası

 

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:
1.
Müze & Ören Yeri Giriş Ücretleri
2. Öğle Yemeği
3. Tüm Özel Harcamalar

 

* Daloğlu Turizm, Tüm Programı Gerçekleştirmek Kaidesiyle, Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MSafranbolu (Safran Hasadı)
Zonguldak (Saat)07:30
Bartın (Saat)07:00
Yol/Zaman110 km / Günübirlik
Fiyat135,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 3531
  • Ürün Kodu: safranbolu
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 160,00TL

Etiketler: Daloğlu Turizm, Safranbolu, Safran, Müze Köy, Köy Çamaşırhanesi, Sipahiler Konağı, Bektaşi Köyü, Yörük Köyü, İncekaya Su Kemeri, Kristal Cam Teras, Demirciler Manifaturacılar Semerciler Bakırcılar Arastaları, Cinci Hanı ve Hamamı, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Güneş Saati, Zonguldak, Bartın, Gezi, Tur; Eğlence, Seyahat, Daloğlu