MERSİN/İSKENDERUN/HATAY

Tamamlandı MERSİN/İSKENDERUN/HATAY

MERSİN-İSKENDERUN-HATAY

(Medeniyetler Turu)

26-29 Ekim 2019

(3 Gece / 4 Gün)

 

HAREKET/25 Ekim 2019-Cuma akşamı saat: 21.00’ da, Zonguldak merkezde yer alan acentemiz önünden, siz değerli konuklarımız ile hareket ediyoruz (Bartın Acente önü kalkış saatimiz 20.30’ dur).

 

GÜZERGÂH: Zonguldak-Devrek-Mengen-Ankara/Göl Başı-Konya-Karaman-Silifke (Mersin) güzergâhını takip ederek yaklaşık: 790 km. yol katedeceğiz.

 

1. GÜN/26 EKİM 2019-CUMARTESİ:

Silifke-Narlıkuyu-Kız Kalesi-Mersin

Sabah saatlerinde Silifke merkeze ulaşıyoruz. Anlaşmalı restoranımda alacağımız sabah kahvaltımız sonrası, Antik çağın “Seleukia” sı, günümüzün Silifke’ sini gezmeye başlayacağız. Silifke Kalesi’ nin eteklerinde gelişen ilçeyi Göksu Nehri ikiye bölüyor. İlçe merkezi geçmişin izleriyle dolu... Ortaçağ yapısı olduğu kabul edilen kalesi, bütün görkemiyle ayakta, kalenin eteklerinde de Tekir Ambarı olarak bilinen su sarnıcını göreceğiz. Göksu nehrinin üzerindeki Taşköprü ve Jüpiter Tapınağı’ da Roma dönemi kalıntılarından... Aziz Pavlus’ un genç öğrencisi, bir mucize ile ateşler içinden bile canlı çıkmış; Aya Tekla’ yı yeraltındaki kilisesinde ziyaret edeceğiz.

 

Selçuklu yapısı Alaaddin (Merkez) Camisi’ de görülmeye değer. Sonrası Narlıkuyu beldesine doğru yola çıkacağız. Yaklaşık 27 km. mesafedeki Minyatür bir cennet olan Narlıkuyu’ ya ulaşacağız. Deniz dibinden çıkan tatlı su nedeniyle soğuk ve berrak olan, ne kadar derin olursa olsun dibini görebildiğiniz turkuaz denizi, buraya özgü leziz “Kaya Koruğu” turşusu ve “Logos Balığı” ile balık lokantalarıyla ünlü bir koy burası. Narlıkuyu’ dan kuzeye doğru giden yolun üzerinde üç obruk var. Obrukların en büyük olanı Cennet Obruğu diğer ikisi ise Cehennem Obruğu ve Dilek Mağarası olarak adlandırılıyor. Bu çöküntüler, bundan milyonlarca yıl önce, hatta insanlık daha ortada bile yokken, Miyosen Çağ’ da (günümüzden 23,5 milyon yıl öncesine denk gelen zaman dilimi) mağaraların tavanının çökmesi sonucu oluşmuş. Cennet Obruğu’ nun güney ucunda yalnızca bir duvarı kalmış Zeus Ta­pınağı bulunuyor. 70 m. derinliğindeki Cennet Obruğu’ nun içine 452 basamaklı bir merdivenle iniliyor; 300. basamakta Meryem Ana Kilisesi’ ne, biraz daha aşağıda obruğun dibine varılıyor. Obruğun dibinde bir yeraltı nehrinin uğultu şeklinde derinlerden gelen sesi duyuluyor. Yeraltı nehri, 2 km. ilerideki Narlıkuyu’ dan denize dökülüyor. Geçmişte günahkârların ve suçluların atıldığı kabul edilen Cehennem Obruğu’ nun içine ise inilemiyor. Mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’ u yendikten sonra, onu Etna Yanardağı’ nın altına sonsuza dek kapatmadan önce Cehennem Çukuru’ nda hapsetmişti. Biraz ileride de sarkıt ve dikitlerle süslü, içine demir bir merdivenle inilen bir mağara var. Buraya astımlılara iyi geldiği kabul edildiği ve içinde dilek tutulduğu için Astım Dilek Mağarası deniliyor. Tüm bu gezilerimizden sonra serbest zamanda, size önereceğimiz restoranımızda öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası Narlıkuyu iskelesinden bineceğimiz teknemiz ile hava ve deniz şartlarının uygun olması durumunda, (rehberimiz ve tekne kaptanının kararına göre) güzel prensesin hikâyesini dinlemek için Akdeniz’ in masmavi sularından Kız Kalesi’ ne uzanacağız.  Kızkalesi karaya yaklaşık 600 m. uzaklıkta, Erdemli’ deki en bilinen turistik yerlerden biri... Ada eskiden korsanlar tarafından kullanılıyormuş ve kaleyi de Bizanslıların yaptığı düşünülüyor. Ortadaki yapı ise saray... Ayrıca diğer bir iddia da Kızkalesi’ nin sahildeki Korykos şehrini denizden gelecek tehlikelere karşı korumak amacıyla yapıldığı... Tarihi araştırmalar sonucunda bu kaleye son yüzyıllarda Selevkoslar’ ın, Bizanslılar’ ın, Selçuklular’ ın, Ermenilerin, Fransızların (Kıbrıs Krallığı), Karamanoğulları’ nın ve Osmanlı’ ların dönem dönem ev sahipliği yaptığı söyleniyor. Evet, artık akşam saatleri... Mersin merkezdeki otelimize doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 100 km. yolculuğumuz sonrası konaklama ve akşam yemeği otelimizde… (1. Gece Konaklama/MERSİN)

 

2. GÜN/27 EKİM 2019-PAZAR:

Mersin

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası şehri gezmeye başlıyoruz. Mersin, Torosların en yüksek tepelerine kadar uzanan yaylaları, Akdeniz boyunca uzanan tertemiz sahilleri, bakir koyları, zeytini çileği, cezeryesi tantunisi, 20’ den fazla antik kenti, binlerce yıllık tarihi, farklı kültürlerin kucaklaştığı hoşgörü timsali insanları, ışıl ışıl parlayan güneşe uzanan palmiyeleri ve daha bilinmeyen pek çok özelliğiyle Anadolu’ nun en değerli şehirlerinden biri…

 

Soli Pompeipolis Antik Kenti: Mersin şehir merkezine 14 km. mesafede bulunan Soli Antik Kenti, adını “Güneş” anlamına gelen “Soloi”den alıyor. M.Ö. 700’ lerde Rodos’ tan gelen Dorlar tarafından kurulan ve kısa zamanda Akdeniz sahillerinin en işlek limanı olan antik kent Pers, Makedon, Ermeni, Roma ve Bizans hâkimiyetinde kalmış. Tarih boyunca pek çok savaş ve deprem yaşayan kentte 200 devasa sütundan günümüze 41 tanesi gelebilmiş. Bölgeden çıkarılan buluntular Mersin Müzesi’ nde sergileniyor. Mersin ve çevresi 7000 yıllık tarihiyle Anadolu’ nun en eski yerleşimlerinden biri, dokunduğunuz bastığınız her yerden adeta tarih ve yaşanmışlık fışkırıyor!

 

Latin İtalyan Katolik Kilisesi: Mersin şehir merkezindeki Uray Caddesi üzerinde yer alan Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Sultan Abdülmecit tarafından 1853’ te verilen bir fermanla yapımına başlanan ve yönetimi Capucins Rahiplerine bırakılan, saat kuleleriyle ünlü bir yapı. Bir kompleks özelliği gösteren kilise diğer birimleri ile birlikte 1898 yılında bitirilmiş. Kesme kireç taşından avlulu anıtsal bir yapı olan Latin Katolik Kilisesi, Mersin ve yöresindeki Katolik cemaat için ibadete açık bulunuyor.

 

Mersin Müzesi: Akdeniz ilçe merkezinde yer almakta... Müzede etnografı ve arkeolojik eserler sergilenmektedir. Müze üç bölümden oluşmaktadır. Taş eserler salonunda; Roma Dönemine ait insan başları, heykel, amforalar ve steller sergilenmektedir.

 

Arkeolojik salonda; Mersin ve çevresindeki höyük, ören yeri ve antik kentlerde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen Eski Tunç, Urartu, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait eserler sergilenmektedir. Etnografı bölümde ise; yaklaşık 446 adet etnoğrafik eser sergilenmektedir. Gezilerimiz arasında serbest zamanda önereceğimiz restoranımızda ünlü Mersin Tantuni sini tadacağız. Yemek sonrası devam ediyoruz.

 

Mersin Atatürk Evi Müzesi: Atatürk’ ün eşi Latife Hanım ile birlikte 1925’ teki Mersin ziyaretlerinde 11 gün boyunca Mersinliler’ in konuğu olarak kaldıkları ev, Atatürk Caddesi üzerinde, kentin tam kalbinde yer alıyor. Müze haline getirilen ve “Kristman Konağı “ olarak bilinen ev, 1897’ de dönemin Almanya Konsolosunun emriyle kızı ve damadı için yaptırılmış.

 

Eski Camii: İlçe merkezinde Camişerif Mahallesinde yer almaktadır. Eski Camii; Sultan Abdülmecit’ in annesi Bezm-i Âlem Valide Sultan adına 1870 yılında inşa ed Bezm-i Âlem Valide Sultan çeşmesi Eski Caminin güney batı köşesinde yer almaktadır. Mersin ilinin en eski İslami yapısı olma özelliğe sahiptir. Çeşme; Sultan Abdülaziz tarafından Sultan Abdülmecit’ in annesi Bezm-i Âlem Valide Sultan adına 1861 yılında yaptırılmıştır. Dikili Taş İlçe merkezine bağlı Bekirli Mahallesinin güneyinde yer almaktadır. Burada bulunan Dikilitaş 15 m. yüksekliğe, 4 m. genişliğe, 2 m. kalınlığa sahiptir. Dikili Taş M.Ö. 7. yy’ da Yunanlıları yenen Asurlular tarafından bir zafer anıtı olarak yapılmıştır.

 

Mersin Marina: 2001 yılında hizmete girmiş. Kafe ve restoranları, pazar kahvaltıları, gece eğlenceleri derken Mersin’ in en güzel yerlerinden biri olan marina, kente gelen ziyaretçilerin uğrak mekânı... 2011 yılından bu yana Türkiye’ nin en büyük marinası... Burada alışveriş ve serbest zaman veriyoruz. Sonrası buluşma saati ve yerinde aracımıza biniyoruz ve otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği otelimizde… (2. Gece Konaklama/MERSİN)

 

3. GÜN/28 EKİM 2019-PAZARTESİ:

Payas Kalesi-Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi- İskenderun-Samandağ-Titus Tüneli-Beşikli Mağarası-Musa Ağacı-Vakıflı Ermeni Köyü

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası yolculuğumuz başlıyor. İskenderun’ a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 200 km. sonra Payas ilçesindeyiz. Burada göreceğimiz tarihi izleri ziyarete başlıyoruz. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi,  İstanbul-Halep-Şam-Hicaz yolu üzerinde, Hac ve İpek Yolu kervanlarının kesiştiği noktada yer alan bir menzil külliyesi olarak inşa edilen bu eser, devrin kudretli sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa tarafından 1574 yılında Mimar Bası Mimar Sinan’ a yaptırılmıştır. Payas’ taki Külliye, Türk-İslam Mimarisi’ nin en güzel ve en güzide eserlerinden birisidir. İnşa tarihi, Mimar Sinan’ ın “Ustalık Eserim” dediği Edirne Selimiye Camii ile eş zamanlı olması sebebiyle, bu nadide eser onun mimarlık birikiminin bir özetidir.

 

Hemen sonra,  kıyıdan 700 m. uzaklıkta, etrafı hendekle çevrili olan Payas Kalesi’ ni göreceğiz. Sonrası İskenderun merkeze devam ediyoruz. 26 km. sonra İskenderun’ dayız.

 

Büyük İskender’ in hayatını adadığı tasarı, her kültürden insanın bir arada yaşayacağı şehirlerden oluşan bir dünya devleti kurmak imiş. Bunun için ordusuyla bilinen dünyanın her köşesini ele geçirmiş ve neredeyse her konak noktasında kendi adını verdiği bir yerleşim kurmuş. Bazıları onun ölümünün ardından yıkılıp unutulmuş olsa da korunanlar da mevcut... Bunların en ünlüsü kuşkusuz olarak Mısır’ daki İskenderiye...

 

İskenderun da bu projenin bir parçası olarak kurulmuş. Üstelik bu civardaki Isus Çarpışmasında Perslere karşı görkemli bir zafer kazanan Büyük İskender için bölgenin ayrı bir önemi de var. Ülkemizin büyük çaplı ilçelerinden biri olan İskenderun da hala adının hakkını veriyor. Panoramik şehir turu ve öğle yemeği için serbest zaman sonrası İskenderun’dan ayrılıyoruz.

 

İstikamet, 90 km. mesafedeki Samandağı, Titus Tüneli ve Beşikli Mağara. (Saat 17.00’ da kapanıyor) Antakya şehrinin kurulmasından önce kısa bir süre için Selekos İmparatorluğu’ nun başkenti olan Samandağ kendine has bir kültüre sahip... İsminin ise aslında saman ile bir ilgisi yok, özgün hali Semandağı ve Aziz Seman (St. Symeon) nedeniyle bu ismi taşıyor. Aynı azize adanmış olan St. Symeon Manastırı’ da burada...

 

İlçenin merkezinde yer alan Çevlik’ in isminin de Selekos dönemindeki adı olan Selikya’ dan geldiği tahmin ediliyor. Asi Nehri’ nin Akdeniz’ e kavuştuğu noktada bulunuyor. Kapıkuyu mevkiinde yer alan Seleukeia Pierria Antik Kenti’ ni gezebileceğiz. Dor stili mabet ve kaya mezarları dikkat çekiyor. Ayrıca Beşikli Mağara da burada yer alıyor.

 

Titus Tüneli ve Beşikli Mağara: Hatay' ın Samandağ ilçesi Çevlik civarında bulunan tünel İ.Ö. 1. yy’ da yapılmıştır. Dağlardan inen yaşamı tehdit eden sel ve taşkınlardan korunmak amacıyla Roma imparatoru Vespasian şehrin etrafını dolanacak; böylece akıntıların yönünü değiştirecek bir tünelin yapımını emretti.

 

İnşaat M.S. 69’ da başladı, M.S. 81 yılında halefi ve oğlu Titus tarafından bitirildi. Tünel inşasında Roma lejyonları ve köleler çalışmıştır. Tümüyle dağ içine oyulan tünel 1380 m. uzunluğunda, 7 m. yüksekliğinde ve 6 m. genişliğindedir. Dünyanın en uzun ikinci kumsalı da Samandağ ilçesinde yer alıyor. Burası iki deniz kaplumbağası türü, Caretta caretta ve Chelonia Mydas için önemli bir yaşam alanı. Sonrası 10 km mesafede, yine Hatay’ ın Samandağ ilçesi Hıdırbey Köyü’nde, Hz. Musa’ nın toprağa diktiği asasının, ölümsüzlük suyu sayesinde yeşermesiyle büyüdüğüne ve 3 bin yıllık geçmişinin olduğuna inanılan Hıdırbey Musa Ağacı’ nı ziyarete gidiyoruz. 3 km. uzaklıkta ve halen “Türkiye’ nin Tek Ermeni Köyü” olan Vakıflı Köyü’ nü ziyaretimiz sonrası, yaklaşık 40 km. mesafedeki, Hatay merkez için yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde... (3. Gece Konaklama/HATAY)

 

4. GÜN/29 EKİM 2019-SALI:

Hatay-Harbiye Şelalesi-Arkeoloji Müzesi-Uzun Çarşı

Bugün Hatay’ ı adımlayacağız. UNESCO’ nun barış kenti; üç büyük dinin kadim uygarlıklarla buluştuğu, ezan sesinin çan sesine, çan sesinin hazan sesine, dinlerin dillere karıştığı ve herkesin hoşgörü ile yaşadığı kent...

 

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı ve ayrılış sonrası ilk durağımız Apollon' un kendisine âşık olması ile beraber toprak anadan kendisini saklamasını isteyen Daphe' nin gözyaşlarından oluştuğuna inanılan Harbiye Şelalesi ve kahve molası... Dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonuna sahip Hatay Arkeoloji Müzesi... Antakyalılar tarafından Nişantaşı olarak anılan, Ortadoğu zenginlerinin gelip alışveriş yaptığı, "Dünyanın İlk Işıklandırılan Caddesi" unvanına sahip Kurtuluş Caddesi (Herod) ile kardeşliğin ve birlikteliğin şehri Antakya sokaklarında kutsal mekânları görüyoruz.

 

Roma döneminde, Pagan Tapınağı olarak kullanılan, Bizans döneminde kiliseye dönüştürülen, İslamiyet' in Anadolu' ya girmesi ile de Anadolu' da ilk camii olarak kullanılan Habib-i Neccar Camii'ni ziyaret edip, Antakya Katolik Kilisesi' ni ve ardından Antakya Musevi Havrası' nı ise yürüyüşümüz esnasında panoramik görüyoruz. Uzun Çarşı, alışveriş ve öğle yemeği... Hatay’ ın ünlü lezzetleri ve tabiki künefesini tatmayı unutmuyoruz.

 

Serbest zaman sonrası buluşma saati ve noktasında aracımıza yerleşerek dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Adana-Aksaray-Gölbaşı (Ankara)-Mengen Devrek-Zonguldak istikametini takip ederek 940 km.’ lik yolculuk sonrası 30 Ekim' in ilk saatlerinde buluşma noktalarımızda vedalaşıyoruz. Yeni Gezilerimizde Buluşmak Dileğiyle!!!

 

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1. Otellerimizde 3 Gece Yarım Pansiyon Konaklama

2. Otellerimizde set menü 3 Akşam Yemeği

3. Otellerimizde Açık Büfe 3 Sabah Kahvaltısı

4. Lüks Otobüs İle Ulaşım ve

5. Araç İçi Sınırsız İkram

6. Program Dâhilindeki Tüm Çevre Gezileri

7. Profesyonel Rehberlik Hizmeti

8. Zorunlu Seyahat Sigortası

 

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler: 

1. Müze ve Ören Yerleri Girişi: Müze Kartınızı Unutmayın!!! (Ayrıca, 0-17 Yaş Çocuk, 65 Yaş ve Üstü Yetişkin, Müze Kart Sahibi, Sarı Basın Kartı Sahibi, Engelli Kartı Sahibi Misafirlerimiz, Turizm Bakanlığı’ na Bağlı Müzelere Ücretsizdir).

2. İlk Gün Sabah Kahvaltısı

3. Tüm Öğle Yemekleri ve Yemeklerde Alınan İçecekler

4. Tekne Ücreti

5. Tüm Özel Harcamalar

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MMersin/İskenderun/Hatay
Zonguldak (Saat)21:00
Bartın (Saat)20:30
Yol/Zaman790 km / 3 Gece-4 Gün
Fiyat995,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 1974
  • Ürün Kodu: mersin-iskenderun-hatay
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 1.075,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: MERSİN/İSKENDERUN/HATAY