ILGARİNİ MAĞARASI/SORKUN YAYLASI

Tamamlandı ILGARİNİ MAĞARASI/SORKUN YAYLASI

Ilgarini Mağarası/Mantar Mağarası

Ejder Mağarası/Sorkun Yaylası Doğa Gezisi

27 Haziran 2020/Cumartesi

(Günübirlik)

Yürümeyi Sevenlere (10-12 km) Muhteşem Yürüyüş Parkuru

Yürümek İstemeyenlere Doğa İçinde Harika Bir Kahvaltı

Sorkun Yaylasında Eğlence ve Mangal Partisi…

Sabah hep beraber Küre Dağları içindeki muhteşem doğal ortamda kahvaltı yapacağız. Sonrası tüm konuklarımız ile Ilgarini mağarası sapağına kadar gideceğiz. Burada yürüyüş grubumuz araçtan ayrılarak etkinliklerine başlayacak. Biz yürümeyecek misafirlerimiz ile Sorkun Yaylasına hareket edeceğiz. Muhteşem yayla havasında oksijene doyacak, yemyeşil doğada eğlenip sıcak çay ve kahvelerimizi yudumlayarak güzel bir güne anı toplayacağız. Akşamüstü mangal partimiz sonrası dönüş yolculuğumuz başlayacak.

Küre Dağları, görselliği ve doğal zenginlikleri açısından Türkiye’ nin sahip olduğu en önemli doğal alanlardan... Kastamonu ile Bartın arasında kalan 34.000 hektarlık bir bölgeyi kapsamakta... Ormanların doğallığı, alanın büyüklüğü, zengin biyolojik çeşitliliği, bünyesinde barındırdığı av ve yaban hayatının zenginliği ile tanınan Küre Dağları; Dünya Koruma Vakfı’ nın (WWF-Int) belirlediği Avrupa’ nın acil korunması gereken yüz orman alanından birisi ve Türkiye’ nin “Dünyaya Armağanı” Karstik arazi yapısı burada sayısız mağara, derin kanyon ve şelalenin oluşumuna neden olmuş. Bir güne sığdırabildiğimiz güzellikleri keşfe hazır mısınız?

HAREKET: Sabah saat 06:00’ da Zonguldak/Merkezde yer alan acentemiz önünden; saat: 07:30’ da ise Bartın/Merkez acentemizin önünden hareket ediyoruz.

GÜZERGÂH: Çaycuma Kozcağız Yolu-Akçamescit-Abdipaşa-Ulus-Pınarbaşı istikametini takip ederek yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 112 km. sonrası, sabah kahvaltısı için sizleri nefis bir mekân ile buluşturuyoruz. Doğanın içinde şırıl şırıl akan derenin kenarında nefis bir kahvaltı ile güne merhaba diyeceksiniz. Kahvaltı sonrası ilk gezi noktamıza ulaşmak için yola revan oluyoruz.

Kıvrım kıvrım köy yollarını aşarak yaklaşık 75 km. yol alarak, Ilgarini mağarası yürüyüşü için yürüyüş başlama noktamıza ulaşıyoruz. İlk etap yaklaşık 1,5 km.’ lik stabilize araç yolundan orman parkuru başlangıcına kadar yürüyeceğiz. Sonrası orman içi parkura giriş yapıyoruz. Bu parkurumuz 2,5 km.’ lik muhteşem orman içi!!! Parkur, Orta Zorlukta... Zorlu alanlar ahşap merdiven, korkuluk ve geçitlerle desteklenmiş. Hadi kuş sesleri eşliğinde bu güzelliği keşfedelim.

Ilgarini Mağarası: 160-220 milyon yıllık zaman içerisinde oluşan, Ilgarini Mağarası, prehistorik açıdan önem taşımakta... 858 m. uzunluğu ile dünyanın 4. büyük mağarasının rakımı 1250 m. Mağara içindeki sarkıt ve dikitler 1 milyon yıllıktır ve mağaranın derinliği 250 m. Ağız yükseklik ve derinliği 30x22 m. ile oldukça heybetli...

Mağara içinde Roma ve Bizans dönemlerine ait katlı mezar ve şapel kalıntıları yer almaktadır. M.Ö. 2.000 yılına ait insan yaşantısı izlerine rastlanmış. 2,5 km.’ lik orman içi yürüyüş parkuru boyunca,  geçilmesi zor bölümlere 385 merdiven, 440 m² ahşap platform ile 450 m. uzunluğunda korkuluklar yerleştirilmiş.  Bol bol fotoğraf çekip, yanımızda getirdiğimiz atıştırmalıklarımızı yiyerek enerjimizi tekrar toplayacağız. Sonrası dönüş yolculuğumuz başlayacak. Yol üzerinde 2 ayrı mağara daha göreceğiz.

*Mantar Mağarası: Ilgarini mağarasına çıkışta yol üzerinde ilk olarak Mantar Mağarası yer alıyor. Mağarada dev bir mantarı andıran 4 m. yüksekliğinde dev bir kalker kütlesinden oluşuyor. Mağaranın içeriye doğru uzunluğu 30 metreden oluşuyor.

*Ejder Çukuru: Ilgarini mağarasına 1 km. uzaklıktaki dikey mağara kapsamında Ejder çukuru da yer alıyor. Ejder çukurunun Ağız genişliği 15 m. dikey derinliği ise 70 m. alanda manzarasının izlenmesi için ahşaptan seyir terası var.

Orman içi parkurumuz inişli/çıkışlı,  gidiş dönüş yaklaşık 5 km. olacak. Normal şartlarda grup performansına göre bu yürüyüşümüz 4,5/5 saat sürecektir.  Bu keşif ruhlu rotayı kaçırmak istemezsiniz.

*Sorkun Yaylası: Orman parkuru sonrası stabilize araç/orman yolundan yürüyüşümüz devam edecek. İstikamet: Sorkun Yaylası!!! Yaklaşık 4,5-5 km lik bir yürüyüş ile muhteşem yeşillikte yaylaya varacağız. Burada sizler için hazırlanmış Mangalda sucuk-köfte ve sıcak&soğuk içecek ikramımız hazır olacak.

Günün yorgunluğunu çıkarırken sıcak çay&kahveniz sizlere eşlik edecek.  Gezimizde toplamda yaklaşık 10-11 km.’ lik yürüyüş olacaktır.

***Tüm Gezimiz Boyunca Çevreye Hiçbir Şekilde Çöp Atmamanızı Rica ediyoruz. Ayrıca,  Orman İçinde Sigara İçmek Kesinlikle Yasaktır.

Kısa Notlar:

1. Bu gezimiz: Doğa tutkunları için hazırlanmış; orman içi inişli çıkışlı patikalardan oluşan doğa yürüyüşü etkinliğidir. Bu nedenle daha önce doğa yürüyüşüne katılan ya da programda belirtilen performansı gösterebilecek misafirler için uygundur.

2. Yürüme engeli, sağlık problemi olanlar için uygun değildir.

3. Her katılımcının su ve atıştırmalıklarını taşımak için mutlaka yanlarında küçük bir sırt çantaları olmalıdır.

4. Mağara içinde kullanmak için kafa lambası ya da el lambası getirebilirsiniz.

5. Yürüyüşe uygun ayakkabı ve kıyafet seçilmelidir.

6. Tüm etkinlik boyunca görevlilerin talimatlarına göre hareket edilecektir.

7. Oluşabilecek kaza ve yaralanmalardan acentemiz sorumlu olmayacaktır.

Tüm Gezi ve Turlarımız İçin Geçerli Olan Yasal Uyarı Ve Önlemler:

1. Hepimizin güvenli seyahati için belirlenmiş ve yayımlanmış zorunlu yasal kurallar çerçevesinde, acentemiz tarafından tüm yükümlülükler yerine getirilecektir (Araçların dezenfeksiyonu, misafirlerin ateş ölçümleri, araç içi dezenfektan bulundurulması, oturma düzeni vb.).

2. Kişisel olarak alınması gereken tüm önlemler, misafirlerimiz tarafından alınmak zorundadır. Kişisel hijyen ve koruma malzemelerinizi (maske vb.) mutlaka yanınızda getiriniz. Gezilerimize yasal olarak izin verilen yaş grubu katılabilir.

3. Her Seyahat öncesi bireysel olarak misafirlerin HES kodlarını almış olmaları gerekmektedir. Seyahat öncesi kişisel olarak alınan kodlar acente görevlisi tarafından kontrol edilecektir.

4. Araçlara, kesinlikle maskesiz binilemez.

5. Etkinlik esnasında sosyal mesafe kurallarına uyulmak zorundadır.

Ücret Dâhil Hizmetlerimiz:

*Sabah Kahvaltısı

*Öğlen Mangalda Sucuk/Köfte&Sıcak/Soğuk İçecek İkramı

*Ulaşım Hizmeti

*Zorunlu Seyahat Sigortası

*Daloğlu Turizm Güvencesi (TÜRSAB/A-8388)

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetlerimiz:

*Milli Park&Ören Yeri Giriş Ücretleri

*Programda Belirtilmeyen Hizmetler

*Daloğlu Turizm, Tüm Etkinlikleri Gerçekleştirmek Kaidesiyle, Program Akışında Değişiklik Yapılabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MIlgarini Mağarası/Sorkun Yaylası
Zonguldak (Saat)06:00
Bartın (Saat)07:30
Yol/ZamanGünübirlik
Zonguldak (Fiyat)190,00 ₺
Bartın (Fiyat)175,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 3394
  • Ürün Kodu: ilgarini-magarasi-sorkun-yaylasi
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 215,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: ILGARİNİ, MAĞARASI/SORKUN, YAYLASI