BURSA

Tamamlandı BURSA

BURSA

26 Kasım 2023/Pazar

(Günübirlik)

Türkiye’ nin 4. Büyük şehri… Tarihi M.Ö. 5200 yıllarına dayanan, birçok medeniyete ve onların dinlerine beşiklik etmiş, 1326’ da Orhan Gazi ile Osmanlı topraklarına katılmış; Uygarlıklar beşiği Anadolu’ nun cennet köşesi!!!

*Cumalıkızık Köyü

*Panorama 1326 Fetih Müzesi

*Tophane

*Saat Kulesi

*Osman ve Orhan Gazi Türbeleri

*Muradiye Külliyesi

*Bursa Ulu Cami

*Kozahan

*Emir Sultan Camii ve Türbesi

*Yeşil Cami

HAREKET: 26 Kasım 2023-Pazar (Cumartesi' yi Pazar' a bağlayan gece)... *Zonguldak/Merkez saat: 02.00 *Bartın/Merkez saat: 00.30 *Kdz. Ereğli/ÖZMAR saat: 02.45’ te sizlerle buluşuyoruz.

GÜZERGÂH: Zonguldak-Kdz. Ereğli-Alaplı-Düzce-Sakarya güzergâhını takip ederek, yaklaşık 370 km…

Yolda vereceğimiz molalarımız ile yaklaşık 6 saat süren yolculuğumuzun sonunda, Hamamlıkızık Köyü' nde serpme sabah kahvaltısı ile güne başlıyoruz. Sonrası ilk gezi noktamız Cumalıkızık Köyü... Köyümüz; Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalle… Uludağ' ın kuzey eteklerinde kurulmuş ve halen yaşayan beş Kızık Köyünden biri (Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere Kızık adı verilmiş)…

2014' te Bursa ile birlikte “Dünya Mirası” olarak tescil edilmiş. Kuruluşu 1.300’ lü yıllara uzanan, birçok tarihi filme mesken olmuş, Osmanlı köy yaşantısı ve mimarisinin en güzel örnekleriniz görebileceğimiz mekânlara sahip otantik yerleşim yeri... Burada Ekstra alacağımız serpme nefis köy kahvaltısı sonrası serbest zamanda, tüm bu güzel mekânları geziyoruz. Sonrası buluşma vaktinde otobüsümüze binerek tarih kokulu havaya veda ediyoruz

Uludağ eteklerindeki, Yeşili, Şeftalisi, Kebabı, İpeği, Bıçağı ve kaplıcalarıyla meşhur, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunda öncülük etmiş, adını; Şehri kuran Bithynia Kralı 1.Prusias’ dan alan Bursa’ yı rehberimiz eşliğinde gezmeye başlıyoruz.

*Panorama 1326 (Bursa Fetih Müzesi): Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi… Osmanlı’ nın kuruluş sürecini canlandıran görsel şöleni keyifle izleyeceksiniz.

*Tophane: Bursa’ nın yüksekten en güzel izlenebildiği noktalarından biri olan Tophane’ nin en dikkat çeken yapısı *Saat Kulesi… Tophane’ de Osmanlı İmparatorluğu’ nun kurucusu Osman Gazi ile oğlu ikinci padişah Orhan Gazi’ nin de türbelerini de ziyaret edeceğiz.

*Muradiye Külliyesi:  Sultan II. Murad' ın Bursa' da 1425-1426 yıllarında yaptırdığı külliye...

*Ulu Cami: Bursa’ nın Ayasofya’ sı!!! 1. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış. İlk namazı, Yıldırım Bayezıd, Molla Fenari, Emir Sultan’ ın bulunduğu cemaate, Somuncu Baba’ nın kıldırdığı, ilk imamı, Mevlidin yazarı Süleyman Çelebi’ nin olduğu, daha birçok rivayete konu olan tarihi camiyi rehberimizin anlatımlarıyla geziyoruz.

*Koza Han’ da alışveriş için serbest zaman. 1491 yılında 2. Beyazıt tarafından yaptırılan, Bursa şehrinin göz bebeği, Osmanlı' nın mirası, tarihin derin dokuları, doğallığın tadı, ipeğin zarafeti, Koza Han...

Serbest zaman sonrası buluşuyor ve öğle yemeği için Bursa’ nın ünlü İskender Kebabı nı tatmaya restoranımıza gidiyoruz (Ekstra).

Yemek sonrası Bursa’ nın bir diğer önemli değeri Emir Sultan’ ı ziyaret ediyoruz. Emir Sultan, Osmanlıların kuruluş devrinde Bursa' da yaşamış, İslam ve tasavvuf dünyasında tanınmış düşünce adamı… Aynı zamanda Sultan Yıldırım Beyazıt’ ın damadı...

Son olarak Yeşil Türbe ziyaretimizi tamamlıyor ve yavaş yavaş dönüş için yola çıkıyoruz. Yeni Gezilerimizde Buluşmak Dileğiyle... Gitmek İstediğiniz Her Yere BİZİMLE!!!

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1. Hamamlıkızık Köyü' nde Serpme Sabah Kahvaltısı

2. Profesyonel Rehberlik                                                                                                                                             

3. Lüks Ulaşım Hizmeti-Araç İçi İkramlar   

4. Zorunlu Seyahat Sigortası

5. Daloğlu Turizm Güvencesi (TÜRSAB/A-8388)

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler

1. Müze-Ören Yeri Girişleri

2. Öğle Yemeği

3. Tüm Özel Harcamalar

Not: Daloğlu Turizm, Tüm Etkinlikleri Gerçekleştirmek Kaydı İle Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MBURSA Gezisi
Zonguldak (Saat)02:00
Bartın (Saat)00:30
Kdz. Ereğli (Saat)02:45
Yol/Zaman370 km/Günübirlik
Fiyat1250,00₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 3467
  • Ürün Kodu: bursa (günübirlik)
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 1.400,00TL

Etiketler: BURSA