BEYPAZARI

Tamamlandı BEYPAZARI

BEYPAZARI

17 Haziran 2023-Cumartesi

(Günübirlik)

HAREKET: 17 Haziran 2023/Cumartesi sabahı…  *Zonguldak-Merkez saat: 06.30 *Bartın-Merkez saat:06.00 *Kdz Ereğli/Eski Otogar saat: 05.45…

GÜZERGÂH: Zonguldak- Bakacakkadı-Devrek-Mengen güzergâhını izleyerek… Yaklaşık: 270 km.

Osmanlı Mimarisinin tümüyle korunduğu gözde beldemiz BEYPAZARI’ na gidiyoruz!!! Sabah kahvaltımız ile güne başlayacağız. Kahvaltımız sonrası yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğumuz sonrası Beypazarı’ na ulaşıyoruz.

Beypazarı, Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu ve son olarak da Osmanlıların egemen olduğu tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan yerleşim merkezlerinden biri... İlk adı LAGANİA (Kaya Doruğu Ülkesi)...

Osmanlı Devleti' nin toprak rejimi ve askeri sisteminin bel kemiğini oluşturan Tımarlı (Anadolu) Sipahi Merkezleri' nden birisi olan Beypazarı; yöredeki Sipahi Beyi' ne ve ticari, ekonomik hayatın yoğunluğuna istinaden BEĞ BAZARI diye adlandırılmış.

Beypazarı denince akla ilk gelen tarihi evleri; cumbalı, üstünde Guşgana adı verilen bir çatıdan oluşan iki üç katlı yapılar. 600 yıllık çarşısı, bu çarşılarda faaliyet gösteren zanaatkârları ve saray mutfağı tarzındaki yöresel yemekleriyle de Türk kültürünün tüm inceliklerini halen yaşatmakta olan bu güzelim kenti hem gezeceğiz hem de bol bol alışveriş yapacağız.

Kent merkezine ulaştıktan sonra grubumuz ile birlikte yürüyüşümüz başlıyor.  Sağlı sollu yöresel ürünlerin sergilendiği dükkânlardan yapılan, yöresel şivelerin tınısındaki davetkâr ikramlar eşliğinde, Arnavut kaldırımlı tarihi sokakta adımlayacağız. Alaaddin Sokağı boyunca, birçok Tarihi Konağı ve dükkânı görebileceğiz.

Bu konakların çoğu, bugün pansiyon ya da restoran olarak hizmet vermekte.  İlk ziyaret noktamız TARİHİ SULUHAN (Nasuh Paşa Hanı) olacak.  1683 yılına tarihlenen 400 yılı aşan tarihi hikâyesinde, İpek Yolu’ nun kervanlarına ev sahipliği yapmış bir ticaret merkezi…

Kervansaray ziyaretimiz sonrası yürüyüşümüz devam edecek. Sultan Alâaddin Cami Beypazarı İlçesi’ nde Cami-i Bebir ya da Paşa Cami’ si de denilen, kentin en güzel camilerinden biri...

Kentin birçok müzesinden biri olan Yaşayan Müze yi, dileyen konuklarımız ile ziyaret edeceğiz. Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı kültür müzesi Yaşayan Müze, halk yaşamı ve onun ürettiklerini sergileme düşüncesiyle 23 Nisan 2007’ de eğitimci ve kültür bilimci Dr. Sema Demir tarafından kurulmuş.

Görebileceğimiz Bir diğer özel müze ise, HAMAM MÜZESİ… Türk Hamam Müzesi Türk hamam ve temizlik kültürünü belgeleme, koruma ve geleceğe aktarma düşüncesiyle kurulmuş. Beypazarı Kültür ve Tarih Müzesi, Nurettin KARAOĞUZ tarafından bağışlanan bir konak... 1996 yılından itibaren “Beypazarı Tarih ve Kültür Evi” olarak kullanılmakta...

Beypazarı kültürünü yansıtan eserlerin, kıymetli madenlerin, antika eşyaların ve Beypazarı tarihine ışık tutan tarihi belgelerin sergilendiği Kültür Evi; görülmeye değer bir Beypazarı mirası…

Müze Ziyaretlerimiz Sonrası Serbest Zamanımız Başlıyor. Tarihi çarşı boyunca her türlü yöresel ürünü bulacağınız dükkânlardan alışveriş yapabilirsiniz. Beypazarı kurusundan, cevizli sucuk ve çeşit çeşit lokumlarına, havuç ve havuç ürünlerinden, 80 katlı kuru baklavasına, tarhanasına, eriştesine, kurutulmuş biber-patlıcan-domates gibi bol çeşitli kışlık ürüne ulaşabilirsiniz.

Ayrıca dokumacılık, telkâri gümüş işçiliği, demircilik ve yemenicilik gibi zanaatların devam eden tarihi işçiliğinin örneklerini de inceleyip satın alabilirsiniz.

Alışveriş arasında güzel bir konak bahçesinde kendinize bir kahve ısmarlamayı unutmayın. Yine serbest zaman içinde öğle yemeğinizi ekstra olarak, yöresel lezzetlerden seçebilirsiniz.

Beypazarı Güveci, Dolması, Tarhana Çorbası, Baklavası, Höşmelim Tatlısı seçimleriniz arasında olabilir. Serbest zaman sonrası buluşma noktamızda toplanıp aracımıza ulaşacağız. Zonguldak’ a dönüş için yola çıkıyoruz. Akşam geç saatlerde buluşma noktamızda vedalaşıyoruz.

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1. Sabah Kahvaltısı

2. Profesyonel Rehberlik

3. Programda Belirtilen Geziler

4. Ulaşım Hizmeti/Araç içi İkramlar

5. Zorunlu Seyahat Sigortası

6. Daloğlu Turizm Güvencesi (TÜRSAB/A-8388)

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:

1. Müze ve Ören Yerleri Girişleri

2. Öğle Yemeği

3. Tüm Özel Harcamalar

Kısa Notlar:

*Daloğlu Turizm, Tüm Programı Gerçekleştirmek Kaidesiyle, Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

*Tur aracımız, katılımcı sayısına göre belirlenecektir. Aracımız, 16-31-46 kişilik olabilir.

*Kdz. Ereğli’ den en az 4 kişinin katılımı halinde servis gönderilecektir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MBeypazarı Gezisi
Zonguldak (Saat)06:30
Bartın (Saat)06:00
Kdz. Ereğli (Saat)05:45
Yol/Zaman270 km/Günübirlik
Zonguldak (Fiyat)750,00₺
Bartın (Fiyat)750,00₺
Kdz. Ereğli (Fiyat)800,00₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 4818
  • Ürün Kodu: beypazarı
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 875,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: BEYPAZARI