Amasra/Tios Antik Kenti/Maden Müzesi

Tamamlandı Amasra/Tios Antik Kenti/Maden Müzesi

AMASRA

Maden Müzesi - Filyos Tios Antik Kenti

27 Eylül 2020/Pazar

(Günübirlik)

Fatih' e "Lala Lala! Çeşm-i Cihan Bu Mu Ola" Dedirten,

Denize Doğru Bir Kulaç Gibi Atılmış Yarımada,

Nimetlerin Kalesi, İki Adalı, İki Koylu,

Beş Tepeli Amasra’ ya Gidiyoruz...

HAREKET: Sabah saat: 08.10’ da Ereğli/ÖZMAR Önü kalkış… Saat: 09.00 Zonguldak/Merkezde bulunan acentemiz önünden hareket… Çaycuma Köprüsü kalkış saatimiz: 08.00 Bartın/Merkez acente önü kalkış saatimiz ise: 07.30’ dur.

GÜZERGÂH: Kdz. Ereğli -Zonguldak-Çaycuma Sapağı Işıklar-Saltukova Sapağı-Tios Antik Kenti-Bartın-Amasra…

Güne şehrimize özel bir ziyaret noktasından başlayacağız. İlimizin en önemli üretim kaynağı olan taşkömürü madenciliğinin hayatın her alanda izlerini görebileceğiniz Maden Müzesi’ ni ziyaret edeceğiz. Türkiye' nin ilk ve tek maden müzesi olma özelliğini taşıyan, taş kömürünün yer altındaki üretimine dair şartların yansıtıldığı, Maden Müzesi' ni özel anlatım ile dinleyerek keşfedeceğiz.

Sonrası aracımız ile yolculuğumuz başlıyor. Hareketimiz sonrası, araç içinde sizler için özenle hazırlattığımız sandviç ve içecek ikramımız eşliğinde, kahvaltımızı yaparak yol alıyoruz. 70 km. sonrası, İlk olarak Filyos/TIOS Antik Kenti’ ni ziyaret edeceğiz.

Karadeniz’ i seyreden tepe üzerine M.Ö. 7.yy.’ da kurulan kent kalıntıları arasında, Roma, Bizans, dönemine ait sahil surları, su kemeri, tonozlu galeri, tiyatro, savunma kulesi ve çeşitli mezarlar görülebilecek.

2700 yıllık tarihi ile önemli bir yere sahip… Özellikle 2019 yılı buluntularda akropolde kentin Frigyalılar döneminden beri yerleşim yeri olduğu tespit edilmiş. 8 adette batık keşfedilmeyi bekliyor. Tios Kenti’ nin araştırılması ve kazılması, Karadeniz tarihi ve arkeolojisi için büyük önem taşımakta... Çünkü Türkiye' nin Karadeniz kıyılarında kazılan ilk ve tek antik kent olup, toprağın hemen altında yolları, meydanı, hamamı, dini yapıları, evleri depoları, dükkânları, mezarlarıyla büyük bir kentin varlığı düşünülmekte...

Bu güzel keşif anlarından sonra yolumuza devam ediyor ve Bartın üzerinden Amasra’ ya ulaşıyoruz. 5000 yıl önce üç tarafı koy olan harika bir buruna kurmuşlar Amasra’ yı…

Bugün 5-6 bin kişinin yaşadığı şehirde, Roma döneminde 20-25 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Birçok Anadolu şehri gibi çok katmalı bir mirası var; Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı… Aracımızı otoparka bıraktıktan sonra çarşı merkeze doğru yürüyoruz

Barış Akarsu heykelinde fotoğraf molası sonrası, Boztepe’ deki Sormagir Kalesi ile ve Amasra’ yı birbirine bağlayan Roma yapımı Kemere Köprüsü’ ne doğru yürüyeceğiz. Solumuzda, 7 m. yüksekliğindeki Ceneviz yapımı Direkli Kaya’ yı göreceğiz.

Burası bir efsaneye göre Kraliçe Amatris’ in yüzme havuzu... Tarihi köprü, Sormagir Kalesi sonrası 300 yaşındaki Ağlayan Ağaç’ ın altında hikâyesini dinleyeceğiz. Seyir terasından Tavşan Adası’ nı gözlemlerken çayınızı yudumlayabilir, fotoğraflarımızı çekebilirsiniz. Dileyen konuklarımızla birlikte biraz daha yürüyerek 1863 yılında Fransızlarca yapılmış, 77 m. yüksekliğindeki tarihi Deniz Feneri’ ni göreceğiz.

Sonrası hep beraber öğle yemeği için restoranımıza gidiyoruz. Ünlü Amasra Salatası eşliğinde Balık + içecekten oluşan  (köfte seçeneği de mevcut) menümüzü alıyoruz.

Nefis bir öğle yemeğimiz sonrası, Kent Merkezi’ nde vereceğimiz serbest zamanda dileyen konuklarımız Çekiciler Çarşısı’ ndan alışveriş yapıp, Amasra’ nın güzel mekânlarını ziyaret edebilir. Serbest zaman sonrası, buluşma saati ve yerinde toplanıyoruz.

Bu güzel günün sonunda, buluşma saatimizde toplanıp, dönüş yolculuğumuz başlıyor. Buluşma noktalarımızda vedalaşıyoruz. Yeni Gezilerimizde Buluşmak Dileğiyle...

Ücrete Dâhil Hizmetler:

1. Araç İçi Kahvaltı (Sandviç-Meyve Suyu)

2. Öğle Yemeği (Balık yada Köfte/Amasra Salatası/Meşrubat/Helva)
3. Ulaşım Hizmeti

4. Programda Belirtilen Tüm Geziler

5. Zorunlu Seyahat Sigortası

6. Daloğlu Turizm Güvencesi (TÜRSAB/A-8388)

* Daloğlu Turizm, Tüm Programı Gerçekleştirmek Kaidesiyle, Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MAmasra-Tios Antik Kenti-Maden Müzesi Gezisi
Zonguldak (Saat)09:00
Bartın (Saat)07:30
Yol/Zaman120 km / Günübirlik
Fiyat140,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 4402
  • Ürün Kodu: Amasra-Tios Antik Kenti-Maden Müzesi
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 175,00TL

Etiketler: Amasra/Tios, Antik, Kenti/Maden, Müzesi