750. ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ/KONYA

GünübirliK 750. ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ/KONYA

750. ŞEB-İ ARUS TÖRENİ/KONYA TURU

10 Aralık 2023 Pazar

(Günübirlik)

Şefkatin, Hoşgörünün, Yardımseverliğin ve Sevginin Gecesi, Şeb-i Arus Törenleri ve “Gez Dünyayı Gör Konya’ yı” Dedirten Şehir… KONYA GEZİSİ

-Meram Bağları

-Karatay Medresesi-Çini Eserler Müzesi

-Alaaddin Tepesi

-Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

-Şems-i Tebrizi Cami ve Türbesi

-Konya Mevlana Müzesi ve Türbesi

-750. Şeb-i Arus Töreni

HAREKET: 10 Aralık 2023-Pazar (Cumartesi’ yi Pazar’ a bağlayan gece)… *Zonguldak/Merkez saat: 00.30 *Bartın/Merkez saat: 00.05 *Devrek/Merkez saat: 01.15 *Kdz. Ereğli/Eski Otogar saat: 23.30 (Cumartesi)

GÜZERGÂH: Zonguldak- Devrek-Ankara-Konya... Yaklaşık: 530 km...

Gece boyu süren molalı otobüs yolculuğumuz sonrası sabah saatlerine Konya’ ya ulaşıyoruz. Ücrete Dâhil olarak alacağımız sabah kahvaltımız sonrası “Gez Dünyayı Gör Konya’ yı” diyerek Konya’ yı keşfedeceğiz.

İlk olarak Konya Meram Bağları’ na gideceğiz. Meram Deresi boyunca yemyeşil bir bölge burası... Sırada efsane çinileri ile büyüleneceğiniz Karatay Medresesi. 1251 yılında inşa edilen Karatay Medresesi, 1955 yılından beri “Çini Eserler Müzesi” olarak kullanılıyor.

Müze gezimiz sonrası istikamet Alaaddin Tepesi... Konya Merkez’ de bulunan tek tepe...  Alâeddin Cami ve Selçuklu Sultan Türbeleri ni ziyaret ediyoruz. Ekstra olarak alacağımız öğle yemeği sonrası gezimize devam ediyoruz. 

İçerisinde 200’ e yakın tropikal bitki çeşidi ve rengârenk 60’ tan fazla uçuşan kelebeği görebileceğiniz Konya Tropikal Kelebek Bahçesi ziyaretimizi yapacağız.

Şemsi Tebriz-i Cami ve Türbesi, Konya’ da gezilecek en önemli yerlerden birisi.  Vee elbette gezimizin ana teması Konya Mevlana Müzesi ve Türbe ziyareti sonrası, ŞEB-İ ARUS TÖRENİ...

Sadece bizlerin değil, dünya tarihinin de saygı ile andığı, özellikle Mesnevi adlı eseri ile dünyanın takdirini kazanan Hz. Mevlana... 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan Ülkesinin Belh şehrinde doğmuş. 1222 yılında Karaman' a gelerek yerleşmişler. Alâeddin Keykubad Sultan tarafından babası 1228 de Konya’ ya davet edilmiş. Yaşamını "Hamdım, Piştim, Yandım" sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralık 1273 Pazar günü Hakk' ın rahmetine kavuşmuş. Mezar yeri, Selçuklu Sarayının Gül Bahçesi… Halen müze olarak kullanılan Mevlâna Dergâhı’ ndaki bugünkü yerine defnolunmuş. Mevlana müzesi ve türbesini adım adım rehberimiz eşliğinde gezeceğiz. Bir yandan zamanın yaşayış ve tarihini öğrenirken, diğer yandan Tasavvuf öğretisinin inceliklerini anlama fırsatı bulacağız.

Tüm gün Konya keşfimiz sonrası, artık tören zamanı... 750. VUSLAT YILDÖNÜMÜ ULUSLARARASI ANMA TÖRENLERİ nin yapılacağı, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi salonuna gideceğiz. Bilet saatimiz 20:00…

Giriş kapısında yapılacak kontroller sonrası en ön sıralardan temin ettiğimiz bilet numaralarımıza göre salondaki yerlerimizi alacağız. O muhteşem ney sesi ve tasavvuf müziği eşliğinde, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ ya olan aşk ile harekete geçişini anlatan Sema Töreni’ ni hep beraber izleyeceğiz. Tören yaklaşık 1,5 saat sürecek.

Ruhlarımızı besleyen bu muhteşem tören sonrası Zonguldak’ a dönmek üzere yola çıkıyoruz. Pazartesi sabaha karşı, Zonguldak’ ta buluşma noktamızda vedalaşıyoruz. Bir başka gezimizde buluşmak dileğiyle.  Gitmek istediğiniz her yere BİZİMLE…

Ücrete Dâhil Hizmetler:

1. Sabah Kahvaltısı

2. Şeb-i Arus Tören Biletleri

3. Programda Belirtilen Tüm Geziler

4. Rehberlik-Ulaşım Hizmeti-Araç İçi İkramlar

5. Zorunlu Seyahat Sigortası

6. Daloğlu Turizm Güvencesi

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler

1. Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

2. Öğle Yemeği

3. Tüm Ekstra Harcamalar

*Daloğlu Turizm, Tüm Etkinlikleri Gerçekleştirmek Kaydı İle Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.M750. Şeb-i Arus Törenleri/Konya Turu
Zonguldak (Saat)00:30 (Pazar)
Bartın (Saat)00:05 (Pazar)
Kdz. Ereğli (Saat)23:30 (Cumartesi)
Devrek (Saat)01:15 (Pazar)
Yol/Zaman530 km/Günübirlik
Fiyat1700,00₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 5198
  • Ürün Kodu: 748.-seb-i-arus-torenleri-konya-(gunubirlik)
  • Stok Durumu: GünübirliK
Tura Kalan Süre :
  • 1.950,00TL
  • 1.700,00TL

Etiketler: 750., ŞEB-İ, ARUS, TÖRENLERİ/KONYA