Doğu Karadeniz Yayları/Batum (2.Prog)

Tamamlandı Doğu Karadeniz Yayları/Batum (2.Prog)

DOĞU KARADENİZ/BATUM TURU

Trabzon-Rize-Artvin-Batum-Giresun-Ordu-Samsun

Gürül Gürül Akan Derelerin, Başı Göğe Yükselen Dağların

Bulutlara Uzanan Yemyeşil Yaylaların

Dik Başlı Ormanların Diyarı

15-20 Ağustos 2021

 (4 Gece/5 Gün)

1 Gece Trabzon Kayabaşı Yaylası 

1 Gece Giresun Kümbet Yaylası Konaklamalı

HAREKET: 15 Ağustos 2021-Pazar akşam, Zonguldak/Merkez saat: 19.00 - Kdz. Ereğli/Eski Otogar saat: 18.00 - Bartın/Merkez saat: 18.30 - Karabük/Otogar saat: 20.30

GÜZERGÂH: Zonguldak-Bakacakkadı Sapağı-Yenice-Karabük-Samsun-Ordu-Giresun-Trabzon güzergâhı, yaklaşık: 860 km…

1. GÜN: TRABZON-Maçka/Sümela Manastırı-Trabzon Ayasofya Camii-Trabzon Atatürk Köşkü-Akçaabat/Kayabaşı Yaylası

Gece boyu süren yolculuğumuz sonrası sabah saatlerinde Trabzon/Merkez’ e ulaşıyoruz ve Ekstra olarak alacağımız sabah kahvaltımız ile güne başlıyoruz.

Kahvaltı sonrası 30 km. mesafedeki Sümela Manastırı için yola çıkıyoruz. Aracımız ile belirlenen bölgeye kadar çıkıp burada otobüsümüzden ayrılıyoruz. Ekstra olarak kiralayacağımız dolmuşlarımız ile Sümela Manastırı’ nın 300 m.’ lik yürüyüş parkur başına kadar gidiyoruz.

Araçlarımızdan indikten sonra dev ağaçların gölgesindeki patikadan yürüyerek, manastırın merdivenlerine ulaşıyoruz. Altındere Vadisi’ ndeki Karadağ’ ın yamacında sarp bir kayalığa inşa edilmiş, dağa yapışmış gibi görünen manastır, yaslandığı doğanın güzelliğiyle nefes keser…

Tam adı Panagia Sumela (Sümela Meryemi) veya Theotokos Sumela ancak “Meryem Ana” diye de biliniyor. Denizden 1150 m. vadiden 300 m. yüksekteki bu Rum Ortodoks manastır ve kilise, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ nde yer alıyor.  

Sonrası Trabzon merkeze doğru yaklaşık 55 km.’ lik yol alacağız. 1204 yılında Trabzon İmparatorluğu' nu kuran Komninos Hanedanı' ndan İmparator I. Manuil tarafından 1250-1260 yılları arasında yaptırılan ve bir manastır kilisesi olan, bugün Ayasofya Camii olarak hizmet veren Ayasofya Kilisesi’ ni ziyaret edeceğiz.

Sonrası tarihi 1890’ lara uzanan ve bir Rum tarafından yapılmış olduğu tahmin edilen, 1923’ te Atatürk’ ün Trabzon’ u ziyaretinde konakladığı ve çok beğenmesi üzerine, Trabzon Belediyesi tarafından Atatürk’ e hediye edilen, 1943’ den beri müze olarak hizmet veren,  Atatürk Köşkü’ nü gezeceğiz.

Gezilerimiz sonrası Trabzon/Akçaabat’ tan Düzköy’ e kadar otobüsümüzle ulaşıyoruz.

Sonrası otobüsümüzden ayrılıp bavullarımızı alarak, Kayabaşı Yaylası’ na minibüsler ile çıkıyoruz.  Bu gece muhteşem manzara ortasındaki ahşap bungalov evlerinizde, bol oksijenli yayla konaklaması yaparak güzel bir gece geçireceksiniz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde... (1.Gece Konaklama: Kayabaşı Yaylakent/Kayabaşı Hotel) 

2. GÜN: RİZE/Çamlıhemşin/Ayder Yaylası-Zilkale-Polovit Şelalesi-Huser Yaylası (Bulut Denizi)

Sabah harika bir doğaya uyanacaksınız. Yöresel lezzetlerle donanmış masalarda kahvaltımızı yaparak; minibüsler ile otobüsümüze ulaşacağız. Yaklaşık 115 km. sonra Rize kültürüne ait dokuma türü olan, kendir ipliğinden üretilen, yöresel dokumacılığın en eski adı Feretiko olarak bilinen, tezgâhlarda dokunan ünlü Rize Bezi İmalathanesi’ ni gezmeye gidiyoruz.

Alışveriş sonrası yaklaşık 58 km. yolculuğumuz… Otobüsümüzü Çamlıhemşin’ de bırakarak, buradan Ekstra olarak kiralayacağımız dolmuşlarımız ile Gürül gürül akan Fırtına Deresi’ ni, kâh sağımıza kâh solumuza alarak, Rize’ nin debisi en yüksek şelalelerinden biri, gür bir orman içinden akıp, yaklaşık 15 m. yükseklikten köpük köpük çağıldayarak dere yatağına akan Polovit Şelalesi’ ni (Sisli Vadi) göreceğiz.

Sonrası Karadeniz melodileri eşliğinde, Eski ticaret yolunu korumak için Çat Vadisi’ ne kurulmuş olan Zilkale ’ye yol alacağız. Denizden 750 m., hemen altında akmakta olan Fırtına Deresi’ nden de 100 m. yükseklikte, sarp bir kaya üzerinde 14. yy.’ da inşa edildiği tahmin edilen Zilkale, ihtişamlı görüntüsüyle yüzlerce metre ötelerden de gözükebiliyor.

Yeşil mavi fotoğraflar sonrası hepimizin dilindeki Ayder Yaylası’ na ulaşacağız. Tepeleri sis bulutları içinde kalan, Fırtına Vadisi' ni çevreleyen orman nefesinizi kesecek. 1300’ lü yıllarda kurulduğu sanılan, 1350 m. rakımlı, oldukça yoğun turist akınına uğramış bir güzel yayla... Yayladaki Gelin Tülü Şelalesi ülkemizin en uzun şelalelerinden biri… Güzel fotoğraflar sonrası,  sizleri yaklaşık 50 dk.’ lık dağ yolculuğu ile muhteşem Bulut Denizi’ ne götürüyoruz.

Eşsiz Huser Yaylası, Kaçkar Dağları' nın eşsiz manzarasını görme imkânı sunan, bölgenin en iyi manzaralı yaylası… Vadinin sıfır noktasından, 3937 m. yükseklikteki Kaçkar Dağı ve dağ silsilesinin zirvelerini görebilirsiniz. Gün batımında muhteşem fotoğraflar sizleri bekliyor.

Gezilerimiz sonunda yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonrası akşam yemeği ve dinlenme için otelimize ulaşıyoruz. Karadeniz Bölgesi’ nin nefes kesici yemyeşil ormanları ve muhteşem fırtına deresi manzarası ile otelimiz, doğanın tam da kalbinde sizi bekliyor. (2. Gece Konaklama: Hanedan Suit Otel Rize/Çamlıhemşin)

3. GÜN: ARTVİN/ Borçka-Karagöl-Hopa ((Opsiyonel Batum/(GÜRCİSTAN (Covit Pandemi Yasağı Yok İse))

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası yaklaşık 80 km. yolculuğumuz sonrası Artvin/Borçka’ ya ulaşıyoruz. Burada otobüsümüzü bırakarak Ekstra olarak kiralayacağımız araçlarımız ile yaklaşık 25 km. bol türkülü yolculuğumuz ile bir cennet güzelliğe Karagöl’ e ulaşıyoruz. Denizden yaklaşık 1500 m. yüksekte, Klaskur Deresi’ nin önünü kapanmasıyla oluşmuş, yeşil ve mavinin en keskin bakışına sahip muhteşem bir göl...

Harika fotoğraflar sonrası Borçka’ ya dönüyoruz ve 27 km. sonra otobüsümüz ile Hopa’ ya ulaşıyoruz. Hopa’ da tüm konuklarımıza serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sürecinde, dileyen konuklarımız ile COVİD PANDEMİ YASAKLARI KAPSAMINDA Gürcistan/Batum için, ÜLKEYE GİRİŞLER AÇIK İSE BATUM GEZİSİ yapabiliriz. ÜLKEYE GİRİŞ YASAK İSE BATUM GEZİSİ YAPILMAYACAKTIR. ( Bilgilendirmeleri Okuyunuz ve Ofislerimizden Bilgi Alınız). 

Opsiyonel Batum gezisi için, Gezi tarihindeki izin durumuna göre, hareket edilecektir. Herhangi bir yasak yok ise, Hopa’ dan 18 km. mesafedeki, Gürcistan/Batum için Sarp Sınır Kapısı’ na doğru yol alacağız. Burada gümrük işlemleri (Ayrıntıları Ofisimizden Öğreniniz)  sonrası Batum’a, Gürcistan-Acara bölgesine geçiyoruz. Roma döneminden kalan ve en son Osmanlı döneminde kullanılan Gonio (Apsaros) Kalesi’ ni panoramik görüyoruz.

Batum şehir merkezine doğru devam ederek Bayburt' tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri’ ni ve üzerindeki Eski Gonio Köprüsü’ nü panoramik gördükten sonra, kent merkezini gezmeye başlıyoruz.

Burada tarihi Meryem Ana Katedrali-Tarihi Orta Cami-Rus Ortodoks Kilisesi-Ermeni Ortodoks Kilisesi-Poseidon Anıtı-Tiyatro Binası-Medea Heykeli-Batum Limanı' nı ve yeni oluşturulan Avrupa Meydanı’ nı, yaklaşık 2.000 yıllık alfabesiyle yaşayan (Gürcüce) Alfabe Kulesi’ ni ve aşkları filmlere konu olan Ali ve Nino’ yu göreceğiz.

Gezilerimiz sonrası dinlenme ve akşam yemeği için otelimize ulaşacağız. (3. Gece Konaklama: Green Suada Butik Hotel/Rize-Pazar)

4. GÜN: TRABZON/Çaykara/Uzungöl/Lustra ve Garester Yaylaları/Sürmene/Vakfıkebir- GİRESUN/Tirebolu/Kümbet Yaylası

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası Çaykara/Uzun Göl’ e doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz yaklaşık 115 km… Kendisiyle aynı adı taşıyan gölün kenarında uzun yürüyüşlere çıkılan, yağmur ormanlarının tazelediği havayı soluyanların bağımlısı olduğu bu yayla kasabası sizi büyüleyecek. 1050 m. rakımlı Uzun Göl’ e vardıktan sonra dileyen konuklarımız ile Ekstra olarak kiralayacağımız dolmuşlarımız ile hava koşullarının uygun olması durumunda iki yayla gezimiz olacak.

Yaklaşık 36 km. mesafedeki Lustra ve Garester (Karester) Yaylası... 2.300 m.’ lik rakıma doğru dar ve dolambaçlı bir yoldan, Karadeniz türküleri eşliğinde ortalama 1 saattik sürecek bir yolculuğa başlıyoruz.

Hem yayla yaşamını merak edenler, hem de Uzun Göl’ e tepeden bakmanın keyfini yaşamak isteyenler için en doğru adresteyiz. Huzur, sessizlik, yeşil ve tertemiz bir hava sizleri bekliyor.

Yayla gezilerimiz sonrası, Uzungöl/Merkez’ den yaklaşık 58 km. daha yol alıp Sürmene Bıçağı’ nın, tarihinin, M.Ö 1.000 yıllarına kadar uzanmakta olduğu rivayet edilen hikâyesini dinleyip, alışverişimizi yapacağız.

Sıradaki lezzet: Ünlü Vakfıkebir Ekmeği… Ekmek deyip geçmeyin. özel taş fırınlarda, odun ateşinde pişen ekmeğin özel bir kokusu ve lezzeti var.  Karadeniz’ e gelipte Çayın Hikâyesi ni dinlemeden olur mu? 50 km. sonra Giresun/Tirebolu Çay Fabrikası’ nda, tavşankanı çaylarınızı yudumlarken, bahçeden-bardağa çayın hikâyesini görerek dinleyeceğiz.

Alışverişlerimizi de yaptıktan sonra sizi Muhteşem Bir Yayla Konaklamasına götüreceğiz. Giresun/Dereli Kümbet Yaylası’ nda bulunan Birun Kümbet Dağ Evi, huzurun yemyeşil hali… Rengârenk kır çiçekleri ve dağ çayırları ile kaplı, Ladin ağaçlarının çevrelediği muhteşem doğa... Otantik, ahşap otelimiz ve doyulmaz manzara, bol oksijen.

Otelimizin havuz, sauna, hamam imkânlarından ücretsiz faydalanacak, uçsuz bucaksız ladin, çam ağaçları ile çevrili doğayı izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Akşama yemeği otelimizde… (4. Gece Konaklama: Birun Kümbet Dağ Evi/Giresun-Kümbet Yaylası)

5. GÜN: GİRESUN/Kümbet Yaylası/Kuzalan Şelalesi/MaviGöl-ORDU/Boztepe-SAMSUN/Tütün İskelesi-Atatürk Onur Anıtı-ZONGULDAK

Sabah odanızın balkonundan muhteşem manzaradan derin bir nefes alarak güne başlayın… Otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası kısa bir çevre ve fotoğraf molamız sonrası yayladan ayrılıyoruz. Yaklaşık 35 km. mesafede muhteşem bir mavi sizleri bekliyor. Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl... “Sodalı Göl” diye adlandırılan Mavi Göl’ ün Turkuaz rengine hayran kalacaksınız.

Devam ediyoruz. Fatsa yolu üzerinde, 3825 m. uzunluğundaki, Türkiye' nin en uzun tüneli olan Nefise Akçelik Tüneli’ nden geçiyoruz. 103 km. sonra Bölgesinin eşsiz doğa güzelliklerini sergileyen, Ordu ilimize ulaşıyoruz.

Şehrin sembolü "Boztepe' ye Çıkmalı Şu Ordu’ ya Bakmalı" sözünün mekânı olan Boztepe' ye, dileyen konuklarımız ile teleferik seyahati yaparak çıkıyoruz. Ordu' yu ve Karadeniz' i ayaklarımızın altında hissedeceğimiz bir manzarada alacağımız öğle yemeği sonrası, otobüsümüze yerleşiyoruz. 160 km. seyahat sonrası, Cumhuriyet Şehri, “Güneşin Doğduğu Şehre”,  Samsun/Merkez’ e ulaşıyoruz. Mustafa Kemal ATATÜRK ve 18 silah arkadaşının,  Samsun’ a geldiğinde ilk çıktığı Tütün İskelesi’ ni görüyoruz.

Sonrası Atatürk Onur Anıtı… Panoramik olarak Bandırma Vapuru’ nu gördükten sonra artık evimize dönüş vakti… Yaklaşık 500 km. molalı yolculuğumuz sonrası buluşma noktalarımızda vedalaşıyoruz. Yeni Gezilerimizde Buluşmak Dileğiyle... Gitmek İstediğiniz Her Yere Bizimle

ÖNEMLİ NOTLAR:

*Gürcistan/Batum Gezisi, tüm tur tarihlerimiz için OPSİYONELDİR. Gürcistan Devleti ve Ülkemizin, COVİD PANDEMİSİ SEBEBİ ile ya da diğer nedenlerle koyabileceği kısıtlamalar/yasaklamalar kapsamında yapılamayabilir. Batum Gezisinin yapılıp/yapılamayacağı, ülkeye giriş/çıkış izin durumuna göre belirlenebilecektir.

Tur tarihinde Sınır kapılarının açık olması durumunda, Covid Pandemi önlemleri kapsamındaki ülke giriş/çıkış şartlarını kabul eden, gerekli izin belgelerini tur öncesi tamamlayan (Ülke giriş çıkışlarında Covid testi, aşı kartı vb. talepleri olabilir. Tüm talepler kişilerce karşılanacaktır. Acentemizin sorumluluğu yoktur) konuklar ile Batum gezisi yapılacaktır.

Belirtilen durumlar ya da kişisel belge/bilgi eksikliği nedenleriyle, Batum gezisinin her koşulda yapılamaması durumunda, acentemiz hiçbir sorumluluk kabul etmez. Tüm ayrıntılar için ofislerimizden bilgi alınız.

**Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği, T.C. vatandaşları Batum' a, üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan, nüfuz cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Vize ve pasaport gerekmez. 

YENİ KİMLİK kartı gerekmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vb.) geçiş yapılamamaktadır. Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin, Batum' a geçişleri için NOTER den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir.

Bebekler, çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunludur. Belge ve bilgi eksiklikleri nedeniyle geçiş yapılamamasından acentemiz sorumlu değildir. Ülkenin Para birimi Lari (GEL) dir. Sınır kapısında temin edilebilir.

Genel Tur kuralları, Tur Programı, Paket Tur Sözleşmesi için www.dalogluturizm.com ziyaret ediniz. Ofis yetkilisinden gerekli evrak ve bilgilendirmeleri alınız.

***Rehberimiz Mücbir Sebep Olmadıkça, Tüm Programını Gerçekleştirmek Kaidesiyle Program Akışında Değişiklik Yapabilir

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1) Otellerde 4 Gece Y.P Konaklama

2) Otellerde 4 Sabah Kahvaltısı

3) Otellerde 4 Akşam Yemeği

4) Rehberlik Hizmeti

5) Lüks Otobüs İle Ulaşım

6) Zorunlu Seyahat Sigortası

7) Daloğlu Turizm Acente Yetkilisi Eşliğinde Güvenli Seyahat (TÜRSAB/A-8388)

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:

1) İlk Gün Sabah Kahvaltısı

2) Tüm Öğlen Yemekleri

3) Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

4) Tüm Dolmuş Ücretleri ve Teleferik Ücreti

5) Yurt Dışı Çıkış Harcı (Batum/Gürcistan Girişi Ücreti)

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MDoğu Karadeniz Yayları/Batum (II. Program)
Zonguldak (Saat)19:00
Bartın (Saat)18:30
Kdz. Ereğli (Saat)18:00
Karabük (Saat)20:30
Yol/Zaman860 km/4 Gece-5 Gün
Fiyat1.800,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 2018
  • Ürün Kodu: dogu-karadeniz-yaylari-batum-(ii.-program)
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 1.975,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: Doğu, Karadeniz, Yayları/Batum, (2.Prog)