ÇORUM (Hattuşa)-AMASYA-TOKAT

İletişime Geçiniz ÇORUM (Hattuşa)-AMASYA-TOKAT

ÇORUM (Hattuşaş)-AMASYA-TOKAT

22-24 Ekim 2021

(1 Gece Konaklamalı)

Çorum-Amasya-Tokat turumuz ile İç Anadolu ve Karadeniz' in keşfedilmemiş güzelliklerini görüp, Hititler’ den bu güne uzanan tarihi bir yolculuğun parçası olacaksınız.

Çorum; Anadolu'da bilinen en eski başkenti, 7000 yıllık zengin bir tarihi geçmişe sahip... Hitit ve Hatti Uygarlıklarını da kapsayacak şekilde tarihin en önemli uygarlıklarına ev sahibi…

Amasya; Yeşilırmak’ ın kenarında, Orta Karadeniz Bölgesi’ nde olan, Anadolu' daki en eski yerleşim bölgelerinden, Âşıklar, Şehzadeler ve Krallar şehri…

Tokat; Yeşilırmak’ ın can verdiği, İç Anadolu bölgesinde olsa da Karadeniz şehri… Sezar' ın “Veni, Vidi, Vici” yani Geldim, Gördüm, Yendim dediği, Çanakkale Savaşı' nda cepheye giden genç askerleri için, “Oy Onbeşli Onbeşli” isimli türkünün yakıldığı yer…

HAREKET: 23 Ekim 2021/Cuma’ yı Cumartesi’ ye Bağlayan Gece… Zonguldak/Merkez: Saat 01:00 - Bartın/Merkez: 00:30 - Karabük/Otogar: 02:30 - Kdz Ereğli/Eski Terminal: 00: 00’ da sizlerle buluşup; yolculuğumuza başlıyoruz.

Güzergâh: Zonguldak-Çaycuma Sapağı Işıklar/Damaktadı-Yenice-Karabük-Çankırı-Sungurlu-Boğazkale… Yaklaşık: 400 km…

1. GÜN: ÇORUM (HATTUŞA) Yazılı Kaya Anıtı-Alacahöyük-Arkeoloji Müzesi-Çorum Merkez-AMASYA/Sultan 2. Beyazıt Külliyesi-Minyatür Müzesi
Sabah saatlerinde Boğazkale’ deki kahvaltı mekânımıza ulaşıyoruz. Ekstra olarak alacağımız kahvaltımız sonrası Hitit İmparatorluğu' nun başkenti olarak Anadolu’ da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olan Hattuşa' yı keşfe başlıyoruz.

İlk olarak, Çorum' un Boğazköy ilçesinde dağ yamacına inşa edilmiş, yüksek kayalıklarla çevrili Hitit Dönemi Açıkhava Tapınağı, Çorum Yazılıkaya Anıtı' nı görüyoruz.

Sonrası Hattuşa Kentinde: Aşağı Kent, Yukarı Kent, Büyük Kaleyi görüyoruz. Antik kent kalıntılarından Aslanlı Kapı, Kral Kapısı, Doğudaki Geçit Kapısı ve Güneydeki Sfenks Kapısı' nı görüyor ve turumuzu tamamlıyoruz.

Buradan hareketle yaklaşık 40 km. mesafede Alacahöyük Ören Yeri’ ne gidiyoruz. Alacahöyük Müzesi ve Ören Yerini gezdikten sonra Çorum Şehir Merkezi gidiyor, öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz.

Çorum’ un meşhur nohutundan kavrularak yapılan leblebisini almayı unutmayınız. Serbest zaman sonrası buluşma ve Amasya’ ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 95 km. sonrası Amasya’ dayız.

Gezimiz başlıyor. Sultan II. Bayezid Külliyesi’ nin imarethanesine inşa edilmiş̧ Minyatür 1914 Müzesi' ni ziyaret ediyoruz. Burada 1914 yılının Amasya görüntüsünü 3 dakika gece ve 3 dakika gündüz halini görebiliyoruz.

Külliyenin içerisinde anıtsal çınarları ve camiyi ziyaret ettikten sonra, konaklama ve akşam yemeği için otelimize gidiyoruz. Dileyen konuklarımızla yemek sonrası, rengârenk Amasya' nın güzelliğini görmek için Yeşilırmak boyunda akşam yürüyüşüne çıkıyoruz.

2. GÜN: AMASYA Şehzadeler Müzesi- Harşena Kalesi (panoramik)-Yalıboyu Evleri-Kral Kaya Mezarları (Panoramik)-FERHAT ile ŞİRİN-TOKAT Basması /Taşhan-Gök Medrese/Tokat Müzesi- Ballıca Mağarası- Zonguldak

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonrası ayrılışımızı yapıyor ve Amasya’ yı gezmeye devam ediyoruz. İlk olarak Şehzadeler Müzesi’ ni ziyaret ediyoruz.

Sonrası Yeşilırmak Nehri boyunca konuşlanmış̧ Yalıboyu Evlerini, Panoramik olarak Kral Kaya Mezarları’nı ve Harşena Kalesi' ni görüyoruz.

Sonra aracımız ile buluşuyor, Ferhat ile Şirin Âşıklar Müzesi’ ne hareket ediyoruz. Efsaneye göre Şirin’ e kavuşmak için Ferhat’ ın deldiği dağları kanalları ve onlara adanmış̧ efsanevi aşkları ve ilahi aşkı konu alanı görüyoruz.

Müze ziyaretimizden sonra artık Amasya' ya veda ediyoruz. Tokat' a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 115 km.' lik yolculuğumuz sonrası önereceğimiz restoranımızda ekstra olarak öğle yemeğimizi alıyoruz.

Sonrası Tokat Gezimiz başlıyor. İlk olarak ünlü Tokat Basması örneklerini görüp satın alabileceğiniz Taşhan’ a gidiyoruz. Sonrası Sulu Sokak’ ta ilerleyerek Tarihi Gök Medrese içindeki Tokat Müzesi' ni ziyaret ediyoruz. Müze ziyaretimiz sonrası, Tokat' tan ayrılma vakti... 35 km. mesafedeki Ballıca Mağarası için yola çıkıyoruz. Ballıca Mağarası astım ve nefes hastalıklarına iyi geldiği bilindiğinden sık ziyaret edilen mağaralardan biridir.

Mağara ziyaretinden sora artık Zonguldak’ a dönüş yolculuğumuz başlıyor. Yaklaşık 580 km. yolumuz olacak. Gece geç saatlerde buluşma noktalarımızda vedalaşıyoruz. Yeni Gezilerimizde Buluşmak Dileğiyle!!! Gitmek İstediğiniz Her Yere BİZİMLE…

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1. Otelimizde 1 Gece Y.P. Konaklama

2. Otelimizde 1 Açık Büfe Sabah Kahvaltısı

3. Otelimizde 1 Set Menü Akşam Yemeği

4. Rehberlik Hizmeti

5. Lüks Otobüs İle Ulaşım

6. Zorunlu Seyahat Sigortası

7. Daloğlu Turizm Güvencesi (TÜRSAB A-8388)

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler

1. İlk Gün Sabah Kahvaltısı

2. Müze ve Ören Yeri Girişleri

3. Tüm Öğle Yemekleri

*Daloğlu Turizm, Tüm Programı Gerçekleştirmek Kaidesiyle, Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MÇorum (Hattuşa) Amasya-Tokat Turu
Zonguldak (Saat)01:00
Bartın (Saat)00:30
Kdz. Ereğli (Saat)00:00
Karabük (Saat)02:30
Yol/Zaman400 km/1 Gece Konaklamalı
Fiyat690,00₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 1469
  • Ürün Kodu: corum-hattusa-amasya-tokat
  • Stok Durumu: İletişime Geçiniz
Tura Kalan Süre :
  • 790,00TL
  • 690,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: ÇORUM, (Hattuşa)-AMASYA-TOKAT