BÜYÜK GAP TURU (Başlangıç:Hatay/Antakya)

Tamamlandı BÜYÜK GAP TURU (Başlangıç:Hatay/Antakya)

BÜYÜK GAP TURU

07-13 Ekim 2019

 

(5 Gece / 6 Gün)

 

 

HAREKET: 07 Ekim 2019 tarihinde, Pazartesi akşamı saat 18:30’ da Zonguldak merkezde yer alan acentemiz önünde, siz değerli konuklarımız ile buluşuyoruz (Bartın Acente önü servis kalkış saatimiz: 18.00’ dır). Tüm misafirlerimiz ile birlikte, Devrek-Ankara güzergâhını takip ederek, Hatay’ a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık olarak, 930 km. sürecek.

 

1.GÜN/SALI:

Zonguldak-Hatay 
Sabah saatlerinde ilk gezi noktamızı ulaşıyoruz. Hatay’ dayız… UNESCO’ nun barış kenti; üç büyük dinin kadim uygarlıklarla buluştuğu, ezan sesinin çan sesine, çan sesinin hazan sesine, dinlerin dillere karıştığı ve herkesin hoşgörü ile yaşadığı Hatay' a ulaşıyor yöresel Hatay Kahvaltısı’ yla güne başlıyoruz. 

 

Kahvaltımız sonrası bu kadim şehri profesyonel rehberimiz eşliğinde keşfe başlıyoruz.  Kudüs' ten sonra Hıristiyanlığın yayıldığı ilk kent olan Hatay, ilk ayinin gerçekleştiği ve Hıristiyanların hac yeri olan, kayadan kilise St. Pierre Kilisesi ziyareti ve dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonuna sahip Hatay Arkeoloji Müzesi gezisi ardından Antakyalılar tarafından Nişantaşı olarak anılan, Ortadoğu zenginlerinin gelip alışveriş yaptığı, "Dünyanın İlk Işıklandırılan" caddesi unvanına sahip Kurtuluş Caddesi (Herod) ile kardeşliğin ve birlikteliğin şehri Antakya sokaklarında kutsal mekânları görüyoruz. Roma döneminde Pagan Tapınağı olarak kullanılan, Bizans döneminde kiliseye dönüştürülen, İslamiyet' in Anadolu' ya girmesi ile de Anadolu'da ilk cami olarak kullanılan Habib-i Neccar Cami' ni ziyaret edip, Antakya Katolik Kilisesi' ni ve ardından Antakya Musevi Havrası' nı ise yürüyüşümüz esnasında panoramik görüyoruz. 

 

Öğle yemeği için serbest zaman sonrası gezilerimize devam ediyoruz. Geleneksel el işçiliğinden, meşhur kadayıfı, nar ekşisi, çökelek gibi lezzetleri bulabileceğiniz, giyimden, teneke işçiliğine kadar her türlü mesleğin icrasını görebileceğiniz Uzun Çarşı' ya varıyor ardından Apollon' un kendisine aşık olması ile beraber toprak anadan kendisini saklamasını isteyen Daphe' nin gözyaşlarından oluştuğuna inanılan Harbiye Şelalesi’ nde keyifli bir yürüyüş yapıp, serbest zaman veriyoruz. Günün sonunda akşam yemeği ve konaklama için otelimize hareket ediyoruz.

 

2.GÜN/ÇARŞAMBA:

Kâhta-Adıyaman-Nemrut Dağı

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, Hatay’ dan ayrılıyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 350 km. sürecek.

Cumhuriyet döneminden önceki adı Hısnımansur, 1954’ e kadar da Malatya' nın ilçesi sonrasında ise il olan Adıyaman' a gidip şehri panoramik olarak görüyoruz. Kâhta ilçesine ulaşıyor; Fırat Nehri üzerinde kurulu, enerji ve sulama amacıyla yapılan Atatürk Baraj Gölü kenarında öğle yemeği ve fotoğraf için serbest zamanın ardından; Kommagene Krallık ailesinin hanımlarına ait anıt mezarı Karakuş Tümülüsü’ nü görmeye gidiyoruz. Harç kullanılmadan yapılan 120 m. uzunluğunda, 2 kemer ve düzgün kesme taşlardan yapılmış Cendere Köprüsü' nü görüyoruz. Eski adı Chabinas olan şimdi adıyla Cendere Suyu kenarındaki otantik çadırlarda çay-kahvemizi içiyoruz. 

Otobüsümüzü burada bırakarak bizi Nemrut Dağı tesislerine kadar ulaştıracak araçlarımıza yerleşerek, yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde, yapılışı Hititlere kadar uzanan içinde mescit, zindan, kule ve Kâhta Çayı' na inen gizli bir suyolu bulunan Yeni Kale' yi görüyüz.  Şimdilerde Memlük Köprüsü/Şeytan Geçidi de denilen, yazıtlarda Nymphois Suyu (Eski Kâhta Çayı) üzerinde kurulmuş Nymphoıs Köprüsü olarak anılan, tarihi köprüde kısa bir fotoğraf molası... Minibüslerimizle yola devam ederken,  Kommagene Krallığının yazlık başkenti Arsemia’ a uğramadan olmaz. Yamaca kurulmuş, devasa yazıtlar ve sonunu göremediğiniz ilginç tüneller ve nice gizemli hikâyeyi rehberimizden dinliyoruz. Burada muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. 

Bizleri bekleyen minibüslerimizle Nemrut Dağı için yolumuza devam ediyoruz. Nemrut Dağı; 2150 m. yüksekliğinde, Unesco Dünya Mirasları Listesi' ne girmiş, yüksekliği 10 m. bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzanan kitabeleriyle, çevresindeki Kommagene Uygarlığı eserleri ile birlikte ülkemizin önemli Milli Parklarından. 1. Antiocus' un mezarının bulunduğu tepede nefes kesici gün batımının seyredilmesi ardından Nemrut Dağı' nda ayrılarak akşam yemeği ve konaklama için otelimize gidiyoruz.
 

3. GÜN/PERŞEMBE:

Diyarbakır-Batman-Hasankeyf-Midyat-Mardin

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Adıyaman’ dan ayrılıyoruz. Yolumuz Diyarbakır’ a, yolculuğumuz yaklaşık 185 km. sürecek... 

Köklü bir geçmişin izlerini taşıyan Diyarbakır, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ ne alınan Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’ nin yanı sıra, dünyanın en uzun ikinci suruna, tarihe ışık tutan hanlara, kervansaraylara, camilere, kiliselere ev sahipliği yapıyor. İlk olarak yolumuz üzerinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi' nin boğaz köprüsü olarak nitelendirilen, Türkiye’ nin en uzun 3. asma köprüsü Nissibi Köprüsü görüyoruz. Fotoğraf molası sonrası Diyarbakır şehir merkezine ulaşıyoruz. Diyarbakır' ın en büyük yapılar topluluğu olan, yapımı Hz. Ömer dönemine tarihlenen,4 mezhebe ev sahipliği yapmış; İslam âlemince 5. Harem-i Şerif olarak kabul görmüş Diyarbakır Ulu Camii ziyareti ardından Pirinççizade Sıtkı Bey' in oğlu Cahit Sıtkı Tarancı' nın ortasında havuzu olan, avlulu, siyah beyaz taşlarla kuşatılmış; doğduğu ve son günlerini geçirdiği günümüzde müze olarak kullanılan eve gidiyoruz.  Diyarbakır evlerinin özelliklerini en özgün biçimde muhafaza eden Şair Ahmed Arif' in kişisel eşyaları, el yazısıyla yazdığı şiirlerini göreceğimiz Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi’ ni, Vezirzade Hasan Paşa tarafından 1572' de yaptırılan Hasan Paşa Hanı' nı, 7 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve Çin Seddi' nden sonra dünyada uzunluğu ile 2. sırada yer alan Diyarbakır Surları’ nın en büyük ve en gözde yapılarından Keçi Burnu' nu; 1527' de Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan Deliller Han' ı, eski kentin güneyinde bulunan Mardin Kapı’ yı; kentin batısında yer alan Urfakapı' yı, Mervaniler zamanında 1065 yılında inşa edilen On Gözlü Köprü' yü görüp, Diyarbakır’ dan ayrılıyoruz. 

Yaklaşık 100 km.’ lik yolumuz sonrası, Batman yolu üzerinde öğle yemeği molamızı veriyoruz nefis yöresel lezzetleri tadıyoruz. Yemek sonrası yaklaşık 35 km.’ lik yolculuk ile Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan Hasankeyf’ e doğru hareket ediyoruz. Kayalara oyulmuş mağara şeklindeki binlerce konutu nedeniyle, "Mağaralar Şehri" ya da "Kayalar Kenti” olarak adlandırılan Hasankeyf’ te, panoramik olarak Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Türbesi, Eyyubi dönemi eserlerinden Er-Rızk Camii' ni, Koç Camii'ni, 1407 yılında yaptırılan Sultan Süleyman Camii' ni, 1116' ya tarihlenen Hasankeyf Köprüsü' nü ve Artuklu döneminde var olan Eski Darphane' yi görüyoruz. Hasankeyf gezimizin ardından Mardin' in incisi, Süryanilerin yoğun olarak yaşadığı Midyat' a hareket ediyoruz. Taş binaların olduğu eski ve dar sokaklarda ilerlerken Sıla dizisinin çekildiği, eskiden bir Süryani' ye ait olan Midyat Konuk Evi ziyaretinde bulunup, Gümüşçüler Çarşısı' nda alışverişin ardından konaklamamız için eski Mardin’ de merkezi konumda Butik otelimize gidiyoruz. Akşam yemeğini Mardin’ de restoranımızda alacağız (Ücrete Dâhil).


4.GÜN/CUMA:

Mardin-Şanlıurfa

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltısının ardından Mardin’i keşfe hazırız.  Süryani Ortodoks Patriklerinin ikamet yeri olan, aynı zamanda 15.yy'da etrafında yetişen zafaran -safran- bitkisinin dolayı adı Deyrulzafaran olan manastırı ziyaret ediyoruz. Manastırda Azizler Evi, Mor Hananyo Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Ardından Mardin şehir merkezine ulaşıyor, tek avlu etrafında düzenlenmiş, kesme taş ve tuğlalardan yapılmış Kasımiye Medresesi’ni; Mardin sivil mimarisinin en güzel örneklerinden olan 1890 yılında Şatana Ailesi tarafından Ermeni Mimar Lole'ye yaptırılan Eski PTT Binasını, dilimli kubbesi ve minaresiyle, düzgün kesme taştan yapılmış, Artuklu dönemi mimari örneklerinden Mardin'in sembolü olan Mardin Ulu Cami ziyareti ardından Mardin Kapalı Çarşılarında serbest zaman veriyoruz. Ve Mardin’e veda ederek Şanlıurfa’ya doğru yaklaşık 200 km lik yolculuğumuz başlıyor. Yol üzerinde öğle yemeği molamızı veriyoruz. Tarihi İpek Yolu, üzerinden, Peygamberler Şehri olan da anılan, Kurtuluş savaşı mücadelesinde gösterdikleri cesaretleri ile 6 Aralık 1984 tarihinden itibaren Şanlı unvanını alan, Hz. İbrahim’in doğduğu, Hz. Eyüp’ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir Şanlıurfa’ya akşam saatlerinde ulaşıyoruz. Otelimize yerleşme sonrası şehirdeki restoranımızda alacağımız akşam yemeğinin ardından, dileyen misafirlerimizle eğlenceli bir Urfa Sıra Gecesi' ne davetliyiz. Bol bol türkü ve çiğ köfte seremonisi, yöresel oyunlar sizleri bekliyor. Gece eğlencemiz sonrası dinlenme için otelimize geçiyoruz. 

 

5.GÜN/CUMARTESİ:

Şanlıurfa-Göbeklitepe-Harran-Halfeti-Gaziantep

Otelimizde alacağımız Sabah kahvaltısının ardından, şehir merkezindeki gezimize başlıyoruz. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen Balıklıgöl' ü (Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri), Abbasi Halifesi Me' mun döneminde camiye dönüştürülen Halil-Ür Rahman Camiisi' ni ve Hz. İbrahim Makamını ziyaret edip, Peygamberler arasında sabrı ile tanınan Hz. Eyüp’ ün hastalanıp çile çektiği mağaranın da yer aldığı Eyüp Makamı’ nı ziyaret ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz şifalı suyundan içebilir hatta birazda yanınıza alabilirsiniz. 

Sonrası Şanlıurfa’ nın en popüler ilçesi olan Harran ile gezimize devam ediyoruz.  Şanlıurfa’ nın 44 km. güneydoğusunda, her yerinden tarih akan Harran ilçesi, kendi adıyla anılan Harran Ovası merkezinde kurulmuş. Tevrat’ ta Hârân olarak geçen yerin burası olduğu söylenilir. Tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ve çeşitli mimari kalıntıları görmek mümkün... Burada Türkiye’ de İslamiyet döneminde kurulmuş en eski cami olma özelliğini taşıyan Harran Ulu Camii, avlusunda yer alan Anadolu’ da kurulan İlk İslam Medresesi (Harran Üniversitesi), İç Kale, Tarihi Surları ziyaret ediyoruz. 

Sonrası külah biçimindeki konik kubbeli Harran Evleri ziyaret edeceğiz. Yöresel kıyafetlerle çekilen fotoğraflar sonrası Harran’ dan ayrılarak, dünyanın ilk tapınağı olan 13,000 yıllık hikâyesiyle, Göbeklitepe‘ ye gidiyoruz. Uygarlığın temellerinin atıldığı, tarih kitaplarını yeniden yazdıran, tarihi kalıntılarını ve ilgi çeken eserleri görüp, Fırat Nehri' nin altında kalan, taş mimarisiyle "Kayıp Şehir, Karagül diyarı Halfeti için yola çıkıyoruz. Yolumuz yaklaşık 135 km. Yolda öğle yemeğimizi alıyoruz. Rum Kale ve sular altında kalan minaresi ile ünlü Savaşan Köyü' nü, yapacağımız tekne turuyla görüyoruz. 

 

Günün yorgunluğunu eğlenceli tekne turunda, tarihe ve maviliklere bırakacağız. Gezilerimiz sonrası Halfeti’ den ayrılıyoruz ve Gaziantep için yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 100 km. Akşam yemeği ve konaklamamız için Gaziantep' teki otelimize gidiyoruz.                
 

6. GÜN/PAZAR:

Gaziantep-Zonguldak

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından M.Ö. 300' de Büyük İskender tarafından kurulan, Zeugma Antik Kenti eserlerini barındıran, dünyanın 2. büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi' ni ziyaret edip Bakırcılar Çarşısı’ nda serbest zaman veriyoruz. Meşhur Antep Sofrası’ nı keşfedip, baklava ve fıstık alışverişleri ardından Gaziantep’ e veda ediyoruz. Adana, Aksaray, Ankara, istikametinden Zonguldak’a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 950 km. yolculuğumuz... 

Günün ilk saatlerinde sizleri buluşma noktalarımızda bırakıyor bir başka gezide görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler:

1. 4* ve 5* lı Otellerde 3 Gece Y.P / 2 Gece O.K Konaklama
2. Otellerde Açık Büfe 5 Sabah Kahvaltısı
3. Otellerde Açık Büfe veya Set Menü 3 Akşam Yemeği
4. Mardin ve Şanlıurfa' da 2 Akşam Yemeği
5. Programda Belirtilen Tüm Geziler
6. Profesyonel Rehberlik Hizmeti   
7. Lüks Otobüs İle Ulaşım
8. Zorunlu Seyahat Sigortası
9. Daloğlu Turizm Güvencesi

 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler:

1. Müze ve Ören Yerleri Girişi: Müze Kartınızı Unutmayın!!! (Ayrıca, 0-17 Yaş Çocuk, 65 Yaş ve Üstü Yetişkin, Müze Kart Sahibi, Sarı Basın Kartı Sahibi, Engelli Kartı Sahibi Misafirlerimiz, Turizm Bakanlığı’ na Bağlı Müzelere Ücretsizdir).
2. Ekstra Etkinlikler:
** Sıra Gecesi ** Nemrut Minibüs Ücretleri ** Halfeti Tekne Turu
3. İlk Gün Sabah Kahvaltısı 
4. Tüm Öğle Yemekleri

5. Tüm Yemeklerde Alınan Ekstra İçecekler
6. Tüm Özel Harcamalar

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MBüyük Gap Turu
Zonguldak (Saat)18:30
Bartın (Saat)18:00
Yol/Zaman930 km / 5 Gece-6 Gün
Fiyat1.485,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 8384
  • Ürün Kodu: gap
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 1.560,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: Daloğlu Turizm, güney doğu anadolu, gap turu, hatay, kahta, adıyaman, nemrut dağı, diyarbakır, batman, hasankeyf, midyat, mardin, şanlıurfa, göbeklitepe, harran, halfeti, gaziantep, zonguldak, bartın, gezi, eğlence, seyahat, Daloğlu