BÜYÜK GAP TURU

İletişime Geçiniz BÜYÜK GAP TURU

BÜYÜK GAP TURU

Güneydoğu’ nun; Muhteşem 6 Şehri ve Onlarca İlçesinin

Tarihi, Kültürü, Doğası, Lezzetli Sofraları, Türküleri...

ADIYAMAN/Nemrut Dağı-DİYARBAKIR/On Gözlü Köprü-MARDİN/Midyat/Dara Antik Kenti

ŞANLIURFA/Göbeklitepe/Müze-GAZİANTEP/Halfeti/Almacı Çarsısı-ADANA/Taş Köprü

22-27 Ekim 2021

(4 Gece/5 Gün)

Medeniyetler beşiği Güneydoğu Anadolu! Fırat ve Dicle'nin binlerce yıldır bereket taşıdığı topraklar, MEZAPOTAMYA… Adıyaman’dan, Diyarbakır'a uzanan, oradan Midyat ve Mardin'e, Peygamberler şehri Şanlıurfa’ya, Gaziantep'e, Adana’ya kadar, binlerce yıllık kültür mirasını saklayan, tarih zengini Güneydoğu topraklarının hikâyeleri ile tanışmaya hazırlanın. Doğası, tarihi, kültürel mirasları, folkloru, gurme lezzetleri, mimari güzellikleri ve mistik bir rüyanın içindeymiş gibi hissettiren atmosferiyle başka hiçbir yere benzemeyen bu coğrafyayı yakından tanımak için yola koyulma vakti! Bu yılın en güzel anılarını birlikte yazmaya hazır mısınız?

GÜZERGÂH: Zonguldak-Devrek-Mengen-Ankara-Aksaray-K. Maraş (Nurdağı/Pazarcık)-Adıyaman (Kâhta)

HAREKET: Tüm Tarihler İçin… Zonguldak/Merkez saat: 17.00 - Bartın/Merkez saat: 16.30 - Kdz. Ereğli/Eski Otogar saat: 16.00

1. GÜN: ADIYAMAN-Kâhta-Nemrut Dağı-DİYARBAKIR

Yaklaşık 1140 km.’ lik yolculuğumuz sonrası, sabah saatlerinde Adıyaman üzerinden, Nemrut Dağı’ nın eteklerine tutunmuş, Avrupa' nın ve Türkiye'nin en büyük, dünyanın 6. en büyük barajı, Atatürk Barajı kenarındaki Kâhta ilçesine ulaşıyoruz.

Yol üzerinde (Ekstra) sabah kahvaltımızı alıyoruz. Yemek sonrası otobüsümüzden gerekli eşyalarımızı alarak ayrılıyoruz. Nemrut Dağı yolu için bizleri bekleyen özel dolmuşlarımız ile yola çıkacağız. Rehberimiz eşliğinde, macera dolu keyifli yolculuğumuz başlıyor.

2.206 m. yükseklikteki Nemrut Dağı için yoldayız. (Yanınızda mutlaka sizi sıcak tutacak giysi ve şapkanız olsun) M.Ö.109 yıllarına dayanan, doğu ve batının kültür, sanat ve inançlarının sentezi olan Kommagene Krallığı’nın yurdu… Dağa ulaşmadan önce Doğu terasına giderek, Eski adı Chabinas olan şimdi adıyla Cendere Suyu üzerinde kurulu, Roma Dönemi’ ne ait Cendere Köprüsü görüyoruz. Sonrası hemen köprünün yanındaki otantik çadırlarda çay-kahvemizi içiyoruz.

Sonrası dolmuşlarımıza binerek yolculuğumuz devam ediyor. Arsemia Karakuş Tümülüsü’ nü ziyaret edip fotoğraf çekimlerimizi yapıyoruz. Tekrar dolmuşlarımıza biniyor yola çıkıyoruz. Şimdilerde Memluk Köprüsü/Şeytan Geçidi de denilen, yazıtlarda Nymphois Suyu (Eski Kâhta Çayı) üzerinde kurulmuş Nymphoıs Köprüsü olarak anılan, tarihi köprüde kısa bir fotoğraf molası...

Minibüslerimizle yola devam ediyoruz. Tüm vadiyi ayaklarınız altına seren tesise kadar ulaşıyoruz. Burada dolmuşlarımızdan iniyoruz. Kısa ihtiyaç molası sonrası, bizleri zirve altına kadar ulaştıracak zirve yolu araçlarına (Shuttle) biniyor ve araçların ulaştığı son noktaya kadar çıkıyoruz. Sonrası 20 dk.’ lık bir merdiven yolu çıkış mesafesi bize kalıyor. Ve nihayet zirvedesiniz. Doğu terasından başlayıp adım adım daire çizerek ve bol bol resim çekerek, Kral Antiochos’ un Anıt Mezarı ile Devasa Heykelleri ziyaret edip, o gizemli hikâyeleri rehberimizden dinliyor ve Batı Terasına geçiyoruz. Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen muhteşem kalıntıları ve doğayı anılarımıza işliyoruz. Bu güzel anları fotoğraf karelerimize sığdırdıktan sonra dönüş yoluna geçiyoruz.

Buluşma noktamızda otobüsümüze yerleşerek yola çıkıyoruz. Yol üzerinde, 610 m. uzunluğu ile Türkiye’nin 3. büyük köprüsü olma unvanını taşıyan, Atatürk Barajı üzerinde kurulu Nissibi Köprüsü’ nde kısa bir fotoğraf molası sonrası, Siverek üzerinden, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, geçmişi 9.000 yılı bulan kadim bir Anadolu kenti, Diyarbakır’ a ulaşıyoruz.

Köklü geçmişin izlerini taşıyan Diyarbakır, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ ne alınan Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’nin yanı sıra, dünyanın en uzun ikinci suruna, tarihe ışık tutan hanlara, kervansaraylara, camilere, kiliselere ev sahipliği yapıyor.

Şehri adım adım gezmeye başlıyoruz. Diyarbakır Hasan Paşa Han’ı ziyaret ediyor kısa bir alışveriş yapıp başımıza renk renk puşilerimizi bağlatıyoruz. 4 Ayaklı Minareyi’ de görerek, edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden ve 35 Yaş Şiiri ile tanınan, Cahit Sıtkı Tarancı’nın Müze Evini, Diyarbakır’ ın ünlü şairlerinden Ahmet Arif’e ithaf edilen yaklaşık 120 yıllık konağı geziyoruz.

Sur içeresinde İslam tarihinin en eski camilerinden olduğuna inanılan, Anadolu’ da kurulan İslam Dünyası’nın V. Haremi Şerifi olan Diyarbakır Ulu Camii’ ni geziyoruz. Gezimiz devam ediyor. Hz. Süleyman Camii ve 27 Şehit Sahabe Türbesi sonrası, Atatürk II. Kolordu Komutanı olarak Diyarbakır’ da bulunduğu sırada (1917) karargâh olarak kullandığı binayı, Atatürk Müzesi’ ni ziyaret ediyoruz. Günün sonunda, konaklama ve akşam yemeği için otelimize yerleşiyoruz. (1. Gece Konaklama/Diyarbakır)

2. GÜN: DİYARBAKIR-Dara Antik Kenti-Midyat-MARDİN

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası şehrin çıkışında, yapım tarihi ve yaptıran uygarlığın bilinmediği, 9.000 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen Diyarbakır Surlarının en eskisi olan Mardin Kapı ve Keçi Burcu’ nu görüyoruz. Aynı noktadan Dicle kıyısındaki Hevsel Bahçeleri ve 10 Gözlü Köprüyü’ de görüp fotoğraf çekimlerimizi yapıyoruz.

Ve artık Diyarbakır’ dan ayrılma vakti!!! İstikamet Mardin... Yaklaşık 100 km. sonra, Dayrülzaferan Manastırını ziyaret ediyoruz. Sonrası, 35 km. mesafede Dara Antik Kenti. Mardin’ in 30 kilometre güneydoğusunda bulunan Oğuz Köyü' nde yer almakta. Tarihte Yukarı Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara, İmparator Anastasius' un (491-518) girişimleriyle 505 yılında, Doğu Roma İmparatorluğu’ nun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için askeri amaçlı bir garnizon kenti olarak kurulmuştur. Kaya içine oyulan yapılardan oluşan ve geniş bir alana yayılan Dara Antik Kenti’nin çevresi 4 km.’ lik bir surla korunmuştur. Kent içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları halen görülebilmektedir.

Dara gezimiz sonrası Nusaybin üzerinden Midyat’ a doğru yola çıkıyoruz. 120 km. mesafe de, tarihi M.Ö. 2.000’ lere dayanan, Asur metinlerinde Yatu’ların ülkesi diye geçen, Matiatu’ ya, Midyat' a varıyoruz. Çoğunluğu Hıristiyan-Süryanilerin oluşturduğu taş işçiliğinin muhteşem örneklerini görebileceğimiz Midyat Konuk Evi’ ni ziyaret ediyoruz. Burada Dünyaca ünlü el işleme sanatı olan Gümüş ve Telkâri ürünlerinden satın alabilirsiniz. Yaklaşık 70 km. yolculuğumuz sonrası otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği otel ya da şehirde restoranda alınabilir. (2. Gece Konaklama/Mardin)

3. GÜN: MARDİN-ŞANLIURFA-Göbeklitepe

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, Mardin/Merkez gezimize başlıyoruz. İlk olarak Eski Bakırcılar Çarşısı’ nda tarihi sokakları gezerek dileyenler alışveriş yaparak Ulu Camii (Camii-i Kebir)’ e ulaşıyoruz. Ardından yürüyerek Tarihi Çarşıları ve sokaklar arasında kemerli geçişleri sağlayan Abbaraları göreceğiz…

Ana caddede alışveriş için serbest zaman... Kahve ve renkli bademleriyle ünlü Mardin alışverişimiz sonrası yolumuza devam ediyoruz… Ardından 15.yy Akkoyunlu Hükümdarı Sultan Kasım tarafından yaptırılan Kasımiye Medresesi’ ni gezeceğiz. Bol bol fotoğraf çekip yolumuza devam ediyoruz. Ve artık bu kadim şehirden ayrılıp Peygamberler şehrine doğru yola çıkma vakti.

Tarihi İpek Yolu, üzerinden yaklaşık 2,5 saatlik yolculuk ile Peygamberler Şehri Hz. İbrahim’ in doğduğu, Hz. Eyüp’ ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir Şanlıurfa’ ya doğru yola çıkıyoruz. Şehre girmeden, ilk olarak, akşam serininde Dünya arkeolojisinin göz bebeği olan ve arkeolojik çalışmaların halen devam ettiği, dünyada bilenen ilk tapınağı içinde barındıran Göbekli Tepe Kutsal Alanı’ nı geziyoruz. Yaklaşık 300 m. çapında ve 15 m. yüksekliğinde, inşası M.Ö. 10.000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor.

Urfa merkeze doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği otel ya da şehirde restoranda alınabilir. Akşam yemeği sonrası geleneksel Urfa Sıra Gecesi eğlencemiz var (Ekstra).

Dileyen konuklarımızla ekstra olarak katılacağız. Bol bol türkü ve çiğ köfte seremonisi, yöresel oyunlar. Eğlence sonrası gecenin ışık görseli altında Halil-ül Rahman Gölü, Balıklı Göl, Ayn Zeliha Gölü’ nü ve Panoramik Urfa Kalesi’ ni gece ışıklarıyla resmedip otelimize döneceğiz. (3. Gece Konaklama/Şanlıurfa)

4. GÜN: ŞANLIURFA-Halfeti-GAZİANTEP

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, Şanlıurfa şehir merkezi gezimize başlıyoruz. Peygamberler arasında sabrı ile tanınan Hz. Eyüp’ ün hastalanıp çile çektiği mağaranın da yer aldığı Eyüp Makam’ ı ziyaret ediyoruz. Sonrası gece ışıklı halini gördüğümüz Halil-ül Rahman Gölü, Balıklı Göl, Ayn Zeliha Gölü... Hz. İbrahim Makamından ötürü ismini alan Makam Camii, Hz. İbrahim’ in doğduğu mağarayı ziyaret ediyoruz. Gezimiz esnasında panoramik olarak Urfa Kalesi’ ni de görüyoruz. BİLİNEN EN ESKİ GERÇEK HEYKEL inde olduğu, 1965 yılından beri hizmet veren 2015 te yenilenen haliyle, 30 bin metrekarelik muhteşem Şanlıurfa Arkeoloji Müzesini gezeceğiz.

Gezimiz sonrasında yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğumuz var. "Saklı Cennet" veya "Kayıp Kent" olarak anılan Halfeti' yi keşfetmeye ne dersiniz ??? Fırat Nehri sularıyla oluşmuş, Birecik Baraj Gölü üzerinde yaklaşık 1 saat sürecek bir Tekne Turu’ na çıkıyoruz (Ekstra). Tekne turunda müzikli eğlencenin eşliğinde, iki kadim vadi arasında ilerlerken, Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan yapıları görebileceğiz. Mistik hikâyeleri rehberimizden dinleyeceğiz.

Savaşan Köyünü görüp bolca fotoğrafladıktan sonra tekrar Halfeti’ ye dönüyoruz. Artık Gaziantep için yola çıkma vakti... 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası, Gaziantep’ e ulaşıyoruz. İlk olarak Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ ni geziyoruz. Dünyanın ikinci büyük Mozaik Müzesi, Zeugma Antik Kenti’nden getirilen mozaikler ile dünyaca ünlü Çingene Kızı Mozaiği sergileniyor. Müze gezimiz sonrası, otelimize yerleşiyor ve dinlenmeye çekiliyoruz. Dileyen misafirlerimiz akşam gezintisine çıkabilirler. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde... (4. Gece Konaklama/Gaziantep)

5. GÜN: GAZİANTEP-ADANA-ZONGULDAK

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Gaziantep şehir gezisi yapacağız. Kahveci Seddar da kahvemizi içip, El işi deri çarıkçıları Tarihi Antep Hamam Müzesini, Bakırcılar Çarşısı, panoramik olarak Antep Kalesi ni göreceğiz. Gaziantep denince ilk akla gelen yerlerden, Almacı Pazarı, tüm doğallığı ile sizi karşılayan Zahirecileri, Aktarları, Baharatçıları görebileceğiniz nefis bir Pazar. Gaziantep’in toprağında yetişen ürünlerinin koleksiyonunu burada bulabileceksiniz. Alışveriş için serbest zaman…

Bakırcılar, takıcılar, salça-baharatlar vs. Serbest zaman sonrası buluşma saatinde toplanıyor ve Adana’ ya doğru yola çıkıyoruz (Yaklaşık 220 km.) Adana’da vereceğimiz serbest zamanda önereceğimiz restoranımızda ünlü Adana Kebabını tadabilirsiniz.

Tarihi Taş Köprü ve Saat Kulesi ziyaretlerimiz sonrası, ünlü Adana Cezeryesi, Tahin-Pekmez gibi yöresel alışverişimizi yapacağız.

Ve artık dönüş zamanı… Zonguldak’ a doğru yola çıkıyoruz (Yaklaşık 760 km.). Aksaray, Ankara üzerinden Zonguldak’ a sabah saatlerinde ulaşıyoruz. Buluşma noktalarımızda vedalaşıyoruz. Yeni Gezilerimizde Buluşmak Dileğiyle…

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1) 4* ve 5* lı Otellerde 4 Gece Konaklama

2) Otellerde Açık Büfe 4 Sabah Kahvaltısı

3) Otellerde ya da Şehir Restoranlarında Alınacak Set Menü 4 Akşam Yemeği

4) Profesyonel Rehberlik Hizmeti

5) Zorunlu Seyahat Sigortası

6) Lüks Otobüs İle Ulaşım

7) Daloğlu Turizm Güvencesi (TÜRSAB/A-8388)

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:

1) İlk Gün Sabah Kahvaltısı

2) Tüm Öğle Yemekleri

3) Müze ve Ören Yerleri Girişi

4) Ekstra Etkinlikler: (* Sıra Gecesi * Nemrut Dağı Minibüs Ücretleri * Halfeti Tekne Turu)

*Daloğlu Turizm, Tüm Etkinlikleri Gerçekleştirmek Kaydı İle Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MBüyük Gap Turu
Zonguldak (Saat)17:00
Bartın (Saat)16:30
Kdz. Ereğli (Saat)16:00
Yol/Zaman1140 km/4 Gece-5 Gün
Fiyat1950,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 7588
  • Ürün Kodu: buyuk-gap-turu
  • Stok Durumu: İletişime Geçiniz
Tura Kalan Süre :
  • 2.150,00TL
  • 1.950,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: BÜYÜK, GAP, TURU