BÜYÜK DOĞU ANADOLU TURU

İletişime Geçiniz BÜYÜK DOĞU ANADOLU TURU

BÜYÜK DOĞU ANADOLU TURU

24-30 Mayıs 2021

(5 Gece/6 Gün)

ERZURUM-Sarıkamış-KARS-Doğu Beyazıt (AĞRI)-Muradiye Şelaleleri/Akdamar Adası (VAN)

Tatvan/Ahlat (BİTLİS)-Murat Paşa Köprüsü (MUŞ)-Harput Kalesi (ELAZIĞ)-Divriği/Kangal (SİVAS)

HAREKET: 24 Mayıs 2021/Pazartesi akşamı Saat: 17.30’ da Zonguldak/Merkez acentemiz önünden; saat: 17.00’ da Bartın/Merkez acentemiz önünden, saat: 16.30' da Kdz. Ereğli/Eski Otogar önünden, saat: 19.00' da ise Karabük/Otogar önünden siz değerli konuklarımız ile hareket ediyoruz.

GÜZERGÂH: Tüm misafirlerimiz ile birlikte, Zonguldak-Karabük-Amasya-Tokat-Erzincan-Erzurum güzergâhını takip ederek; yaklaşık 1030 km. sürecek yolculuğumuza başlıyoruz.

1. GÜN: ERZURUM

Sabahın erken saatlerinde Erzurum Merkeze ulaşıyoruz. Yöresel lezzetlerle hazırlanmış kahvaltımızı ekstra olarak aldıktan sonra, gezimize rehberimiz eşliğinde başlıyoruz.

İlk olarak, Rüstem Paşa Kervansarayı (Taşhan): Taşhan adıyla da anılan Rüstem Paşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman’ ın sadrazamı Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında yaptırılmış. Günümüzde Oltu Taşı esnafının imalat ve satış yeri olarak hizmet vermektedir. Oltu taşından yapılmış, başta tespih, yüzük, gerdanlık olmak üzere, onlarca çeşit hediyelik eşyanın satışı burada.

Sonrası, Erzurum Ulu Camii: Şehrin en büyük ibadet mekânı özelliğini taşımaktadır. Günümüzde ibadete açık olan Erzurum Ulu Camii, Atabey Camii olarak da adlandırılmakta… Camii, 1179 yılında Saltuklu Melik Nasirüddün Muhammed Bey’ in döneminde inşa edilmiştir.

Üç Kümbetler: Anadolu Selçuklu mezar yapılarının en güzel örneklerindendir. Kümbetlerin en büyüğünün Emir Saltuk’ a ait olduğu ve XII. yüzyıl veya XIV. yüzyıl başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Çifte Minareli Medrese: Erzurum’ un sembolü olan Çifte Minareli Medrese’nin kitabesi olmadığından yapılış tarihi tam bilinmese de 13. yüzyılın sonlarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Yakutiye Medresesi: Yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerinde yoğun ilgisini gören Yakutiye Medresesi, şehrin sembollerinden biridir ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Program akışına uygun bir saatte öğle yemeği için serbest zaman…

Dileyen konuklarımızı, ünlü Çağ Kebabı ve Burma Kadayıf Dolması’ ndan oluşan nefis yöresel menümüz için restoranımıza götürüyoruz.

Erzurum Kongre Binası: Erzurum Kongresinin toplandığı ilk bina 1864'de Mıgırdiç Sanasaryan tarafından yaptırılmış ve Sanasaryan Koleji (Ermeni Kız Yatılı Okulu) olarak eğitim vermiş.

Atatürk Evi Müzesi (Konak): Erzurum eşrafından biri tarafından 19. yüzyılın sonlarında yaptırılmış. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Arkadaşları, 9 Temmuz 1919' dan 29 Ağustos 1919' a kadar 52 gün süren dönemde Erzurum Kongresi çalışmalarının önemli bir kısmını bu konakta sürdürmüşler.

Gezilerimiz sonrası konaklama yapacağımız otelimize ulaşıyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde... (1. Gece Konaklama/Erzurum)

2. GÜN: ERZURUM-KARS

Sabah Otelde alınan kahvaltı sonrası Erzurum’ dan ayrılıyoruz. Horasan-Sarıkamış üzerinden Kars’ a varıyoruz. (205 km). Kars Ülkemize Güneşin İlk Doğduğu Kent!!! Doğu Anadolu' nun kapısı serhat şehrimiz ve tarihi savunmalarda hep önde olmuş… Hem yaz günü, hem kış günü ayrı bir tadı olan Kars’ ta gezilecek onlarca güzel tarihi yer bulunuyor. Çok eski zamanlardan beri yerleşimcileri olan Kars’ ın tarihi Hurrile-Hititler-Urartular şeklinde uzayıp gitmekte...

Ani Şehri: Tanrıça Anahit’ in kenti. Şehir merkezine 48 km. uzaklıkta, Arpaçay boyunda bulunan, Ermenistan sınırındaki ören yeri… Tarihi bronz ve tunç çağına kadar dayanmakta... Ani gezimiz sonrası şehir merkezine dönüyoruz.

Burada öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Tavsiye edeceğimiz otantik restoranımızda dileyen konuklarımız nefis Kars Kaz Eti, Yöresel Çorba ve Mezelerden tadabilirler. Yemek sonrası gezimize devam ediyoruz.

Kars Kalesi: M.S. 1153 yılında Selçuklulara bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddin’ in emri ile veziri Firuz Akay tarafından yaptırılan Kars Kalesi;

12 Havariler Kilisesi: Doğu’nun Ayasofya’ sı Kümbet Camii (12 Havariler Kilisesi) Gürcü ve Ermeni Krallığı olan Bagratlı Hanedanı tarafından inşa edilmiş.

Sonrası serbest zaman, alışveriş imkânı ( Kars Kaşarı vb.)… Sonrası toplanıyoruz ve aracımızla konaklama yapacağımız otelimize ulaşıyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde… (2. Gece Konaklama/Kars)

3. GÜN: KARS-Doğu Beyazıt (AĞRI)-Muradiye Şelaleleri (VAN)

Sabaha erken kahvaltımızı otelimizde alıyoruz ve sonra Digor-Iğdır üzeri Doğubayazıt’ a doğru yola çıkıyoruz (190 km). Gezilerimize başlıyoruz.

İshak Paşa Sarayı: Doğubayazıt İlçesi' nin 5 km. doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan saray, Osmanlı İmparatorluğu' nun Lale Devri’ ndeki son büyük anıt yapısıdır. 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri büyük… İstanbul Topkapı Sarayı' ndan sonra son devirde yapılmış sarayların en ünlüsü!!! Burası Türkiye’ nin en yükseği Büyük Ağrı Dağı (5137 m.) ve Küçük Ağrı (3925 m.) zirvelerini yan yana resimlemeniz ve hafızalarınıza yerleştirmeniz için en güzel yer...

Gezimiz sonrası öğle yemeğimizi alacağımız restoranımıza gidiyoruz. Yemek sonrası Doğubayazıt’ tan ayrılma vakti...

İstikamet, Muradiye Şelaleleri/VAN: Yaklaşık 95 km. nefis manzaralar eşliğinde, Tendürek Dağı’ nın lav kalıntılarını da görebileceğiniz yolculuğumuz sonrası nefis manzaraya hazır olun!!!. Muradiye Şelaleleri, Bend-i Mahi üzerinde Görkemli Şelale Muradiye Şelalesi, Muradiye ilçe sınırlarında yer almakta... Bol bol fotoğraf çekiyor ve yolumuza devam ediyoruz.

Van Gölü güneydoğu sahi yolunu izleyerek Van/Merkez’ e doğru yol alıyoruz. Yaklaşık 90 km. şehre girmeden Van Kedi Evi’ ni, Van’ ın simgesi olan Van Kedilerini görmeye gidiyoruz. Her yaşta birbirinden güzel ve sevimli Van Kedilerini, Van merkezde bulunan kedi evinde görmeniz mümkün...

Sevimli kedileri ziyaret ettikten sonra gün batımında, Eski Van Şehri (Tuşpa) ve Van Kalesi’ nde Gün Batımı Seyrini yapacağız. Şehir Merkezine 5 km. mesafede, M.Ö. 900-600 yılları arasından, bölgede büyük bir medeniyet kuran Urartuların kralı I. Sardur (M.Ö. 840-830) tarafından yaptırılmış. Yüzyıl kadar adı geçen krallığın başkenti olan Van Kalesi’ nin o zamanki adının Tuşpa olduğunu Asur ve Urartu’ ların çivi yazılı kitabelerinden öğreniyoruz. Dünyadaki sayılı eski yapılardan biri olan Van Kalesi, aradan 3.000 yıl kadar bir zaman geçmiş olmasına rağmen bugün büyük kısmıyla hala ayakta durmakta… Kale 2850 yaşında ve tarih kokan kalenin burçlarından bir zamanlar Urartu halkının seyrettiği gibi gün batımını hayranlıkla izliyoruz. Gezilerimiz sonrası, konaklama ve akşam yemeği için otelimize ulaşıyoruz. (3. Gece Konaklama/Van)

4. GÜN: Akdamar Adası (VAN)-Tatvan/Ahlat (BİTLİS)

Sabah erken saatlerde otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası otelimizden ayrılıyor, Gevaş’ a doğru yola çıkıyoruz. (45 km.) Akdamar Adası tekne biletlerimizi alarak; teknelerimize biniyor ve 20 dk.’ lık gölde tekne seyahati ile adaya çıkıyoruz.

Akdamar Adası, eşsiz bir manzaraya sahip. Ortaçağ Ermeni mimarisinin en önemli eserlerinden tarihi Akdamar Kilisesi’ ne de ev sahipliği yapan ada, günümüzde tümüyle açık hava müzesi… Surp Haç Kilisesi olan eserin yapılış amacı “Koruma ve Korunma” olan, 7. yüzyılda Kudüs’ ten İran’ a bir parçası kaçırılan “Hakiki Haç”ın bu kısmını korumak için Kral Gagik’ in emriyle Van Gölü’ ndeki adaya inşa edilen kilise, Ermeni Mimarisinin Ortaçağ’ daki zirvelerinden kabul ediliyor.

Ada gezisi sonrası tekrar tekneler ile iskeleye dönüyor ve bizi bekleyen otobüsümüz ile Tatvan’ a ulaşmak için yola çıkıyoruz (80 km.).

Öğle yemeği molası sonrası yolumuza devam ediyoruz. İstikamet Ahlat 45 km... Ahlat: Van Gölü'nün kuzeybatısında 22.000 nüfuslu Bitlis iline bağlı bir ilçe... Dünyadaki tarihi mezarlıklar içerisinde en geniş alana yayılmasının yanında devasa büyüklükteki mezar taşları ile çok özel bir yeri bulunmakta, Bitlis-Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Sonrası, Harabe Şehir (Mağara Evler) Gezisi: Ahlat’ taki doğal alanlardan olan ve mağara turizmi açısından önem taşıyan mağara kümeleri… Yapılan araştırmalarda en az 500 adet neolitik çağdan kalma mağaraların olduğu düşünülüyor.

Gezilerimiz sonrası Ahlat’ tan ayrılıyoruz. Konaklama için Tatvan’ a doğru yola çıkıyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde… (4. Gece Konaklama/Tatvan-Bitlis)

5. GÜN: Murat Paşa Köprüsü (MUŞ)-Harput Kalesi (ELAZIĞ)

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası, Muş ve Bingöl üzeri Elâzığ’ a doğru hareket ediyoruz (330 km). İlk durağımız, yol üzerinde, Muş il sınırları içerisindeki Tarihi Murat Paşa Köprüsü (93 km.). Murat nehri üzerindeki 13. yy.’ da Selçuklular döneminde yapılan köprünün ilk yapılış zamanı hakkında bir bilgi net değil...

Fotoğraf çekimlerimiz sonrası yolumuza devam ediyoruz. 243 km. sonrası, Harput Kalesi… Elazığ şehir merkezine 7 km. mesafedeki Harput Kalesi M.Ö. 8. yy.’ da Urartu Krallığı tarafından kurulmuş.

Ulu Camii: Harput' ta Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından H.551 (M.1156-1157) yılında yaptırılan camii, Anadolu' daki en eski ve en önemli yapılardan... Burada vereceğimiz serbest zaman içerisinde, öğle yemeğinizi kale mevkiindeki restoranımızda alabilirsiniz.

Sonrası şehir merkezinde Elazığ pazarından alışveriş zamanı. Yöreye özgü birçok ürünü burada bulabilirsiniz. Akşam saatlerinde dinlenme ve konaklama için otelimize yöneliyoruz. Harika Elâzığ manzarasına sahip otelimizdin havuz, hamam, buhar ve tuz odalarından yaralanırken, ücretli olarak SPA merkezinde masaj hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde… (5. Gece Konaklama/Elâzığ)

6. GÜN: Divriği/Kangal (SİVAS)-ZONGULDAK

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Elâzığ’ dan ayrılıyoruz ve Divriği/SİVAS’ a doğru hareket ediyoruz. Yol üzerinde 50 km. sonra, Keban Barajı Seyir Terası’ nda kısa bir fotoğraf molası vererek; ülkemizin II. büyük barajını anılarımıza ekliyoruz.

Sonrası 120 km. sonra Divriği/SİVAS ilçesindeyiz. Burada UNESCO Dünya Mirası listesinde olan, 1228 Selçuklu dönemi, muhteşem taş işçiliğinin kullanıldığı, Ulu Camii ve Şifahane ’yi görebileceğiz.

90 km. sonra bir başka diyardayız. Kangal Balıklı Kaplıcaları’ na gidiyoruz.

Kangal Balıklı Kaplıca: Ülkemiz termal kaplıcaları içerisinde kendine özgü bir yeri olan tedavi özelliği itibari ile dünyada bir benzerin bulmanın mümkün olmadığı kaplıca... Dileyen konuklarımız kısa molamızda balıkların şifalı havuzlarından yararlanabilir (Yanınıza Havlu/Mayo alabilirsiniz).

Molamız sonrası Sivas/Merkez’ e dönüş yolundayız (110 km.). Yolda, Kangal Köpeği Çiftliği’ ne uğruyoruz. Öğleden sonra Sivas/Merkez’ e ulaşıyoruz.

Öğle Yemeği Vakti İçin Serbest Zaman... Sonrası Sivas’ ı geziyoruz. Gök Medrese Kitabesi’ nden anlaşıldığına göre 1271 yılında Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılmıştır. Şehir içinde yapacağımız yürüyüşümüzde, panoramik olarak Madımak Oteli ve Sivas Kongre Binası’ nı da görebileceğiz.

Buruciye Medresesi: 1271 yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında Hibetullah Burucerdioğlu Muzaffer Bey tarafından yaptırılmıştır. İlmiye çalışmaları için medrese olarak yaptırılmış ve devrin pozitif ilimlerinin okutulduğu bina olarak uzun yıllar kullanılmıştır.

Çifte Minareli Medrese: Kitabesine göre 1271 yılında Vezir Sahip Şemsettin Mehmed Cüveyni tarafından yaptırılmıştır.

Gezilerimiz sonrası akşam saatlerinde Sivas’ tan ayrılma vakti. Sorgun-Çankırı-Karabük istikametiyle Zonguldak’ a doğru hareket ediyoruz (Yaklaşık 670 km.). Sabah saatlerinde merkezde acentemiz önünde siz değerli misafirlerimizle vedalaşıyoruz. Yeni Gezilerimizde Buluşmak Dileğiyle…

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1. 4 ya da 5 * Otellerde 5 Gece Y.P. Konaklama

2. Otellerde Açık Büfe veya Set Menü 5 Akşam Yemeği

3. Otellerde Açık Büfe 5 Sabah Kahvaltısı

4. Programda Belirtilen Tüm Geziler

5. Lüks Otobüs İle Ulaşım

6. Zorunlu Seyahat Sigortası

7. Profesyonel Rehberlik Hizmeti

8. Daloğlu Turizm Güvencesi (TÜRSAB/A-8388)

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:

1. İlk Gün Erzurum’ da Sabah Kahvaltısı

2. Müze ve Ören Yerleri Girişleri

3. Tüm Öğle Yemekleri

4. Akdamar Adası Tekne Ücreti

5. Balıklı Kaplıca Giriş Ücreti

*Daloğlu Turizm, Tüm Etkinlikleri Gerçekleştirmek Kaydı İle Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MBüyük Doğu Anadolu Turu
Zonguldak (Saat)17:30
Bartın (Saat)17:00
Kdz. Ereğli (Saat)16:30
Karabük (Saat)19:00
Yol/Zaman1.030 km/5 Gece-6 Gün
Fiyat1.900,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 7090
  • Ürün Kodu: dogu-anadolu-turu
  • Stok Durumu: İletişime Geçiniz
Tura Kalan Süre :
  • 2.025,00TL
  • 1.900,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: BÜYÜK, DOĞU, ANADOLU, TURU