BEYPAZARI

Tamamlandı BEYPAZARI

BEYPAZARI

 

01 Eylül 2019 - Pazar

(Günübirlik)

 

HAREKET/1 EYÜL 2019-Pazar sabahı saat 07:00’ da Zonguldak merkezde yer alan acentemiz önünde, sizlerle buluşuyoruz (Bartın Acente önü kalkış saatimiz: 06:30’ dur).

 

GÜZERGÂH: Zonguldak-Bakacakkadı-Devrek-Mengen güzergâhını izleyerek, yaklaşık 270 km.’ lik yolumuzu katedeceğiz.

 

Osmanlı Mimarisi’ nin tümüyle korunduğu gözde beldemiz, Beypazarı’ na doğru yola çıkıyoruz. Bu yıl festival coşkusuna da eşlik edeceğiz.Yaklaşık 1,5 saat sonra Mengen civarında vereceğimiz bol çeşitli kahvaltımız ile güne başlayacağız. Kahvaltımız sonrası yolumuza devam ediyoruz. Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğumuz sonrası Beypazarı’ na ulaşıyoruz.

 

Ankara' nın kuzeybatısında bulunan Beypazarı, Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu ve son olarak da Osmanlıların egemen olduğu tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan yerleşim merkezlerinden biri...

İlk adı LAGANİA (Kaya Doruğu Ülkesi). Osmanlı Devleti' nin toprak rejimi ve askeri sisteminin bel kemiğini oluşturan Tımarlı (Anadolu) Sipahi Merkezleri' nden birisi olan Beypazarı; yöredeki Sipahi Beyi' ne ve ticari, ekonomik hayatın yoğunluğuna istinaden “BEĞ BAZARI” diye adlandırılmış.

Beypazarı denince akla ilk gelen tarihi evleri; cumbalı, üstünde Guşgana adı verilen bir çatıdan oluşan iki-üç katlı yapılar. Osmanlı mimarisi tarzındaki tarihi eserleri ve evlerinin yanı sıra 600 yıllık çarşısı, bu çarşılarda faaliyet gösteren zanaatkârları ve saray mutfağı tarzındaki yöresel yemekleriyle de Türk kültürünün tüm inceliklerini halen yaşatmakta olan bu güzelim kenti rehberimiz eşliğinde hem gezeceğiz hem de bol bol alışveriş yapacağız.

 

Beypazarı Halk Eğitim Merkezi: İlk ziyaretimiz, birçok atölyenin bir arada olduğu Halk Eğitim Merkezi... Dokuma, Kilim, Kök Boyası, Biçki Dikiş, El Nakışı, El Sanatları ve Gümüş Atölyelerini bir arada ziyaret edip alışveriş yapabiliyoruz. Sonrası şehre çok yakın mesafede ki İnözü Vadisi’ ne gidiyoruz.

 

İnözü Vadisi; vadinin derin havasına, alandaki doğal bitki örtüsü ve birtakım tarihi kalıntılar eklenmiş. Beypazarı’ nın kuzeyinde bulunan vadinin iki tarafı balıksırtı görünümünde yükseliyor. İnözü Çayı’ nın aşındırmasıyla oluşmuş vadide kayalıklara oyulmuş çok sayıda mağara bulunuyor. Tarihi kalıntıların da bulunduğu bu vadide misafirlerimiz, Beypazarı’ nın bütün güzelliklerini görebilme imkânına sahip olacaklar. Çok eski tarihlerde yaşayan insanlara ait olan birçok eşyanın da bulunduğu bu vadi, doğal bir sit alanı olması ile birlikte koruma altında…

 

Boğazkesen Kümbeti: İnözü Vadisi girişinde yer alan bu bölge içerisinde Selçuklu zamanından kalan mezar... Gezilerimiz sonrası, Öğle yemeğimizi yöresel olarak sunulan lezzetlerimizle vadide alıyoruz. Nefis yöresel lezzetlerin verdiği enerjiyle tekrar merkeze dönüyoruz ve tarihi kenti adımlamaya devam ediyoruz.

 

Yaşayan Müze: Osmanlı zamanında yapılmış olan en güzel mimarilerden biri olarak da bilinen bu müze, zamanın ileri gelen tüccarlarından da sayılan Büyük Abbas Ahmet adı verilen kişinin oğlu olan Abbaszade

 

Ahmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Tarihi eşyaların yanı sıra yörenin en özel kıyafetleri olan “Bindallı” örnekleri de sergilemekte. Ayrıca ziyaretçiler; ebru sanatı, ıhlamur baskısı gibi kültürümüze özgü sanatları uygulamalı olarak deneme fırsatı bulabilir.

 

Alaaddin Sokağı: Restorasyonu tamamlanmış ve hizmete açılmış birçok Tarihi Konağı barındıran Alaaddin Sokak; yöresel ürünlerin satıldığı stantların kurulduğu şehrin en gözde mekânı... Beypazar’ lı ev hanımlarının tarhana, ev makarnası, cevizli tatlı sucuk, bazlama gibi el emeği ürünlerini tadarak alışverişinizi yaparken, Anadolu insanının misafirperver ve içten mizacını tamamen koruyan Beypazarı’ lılarla sohbet etme fırsatı da bulabilirsiniz.

 

İmaret Meydanı: El Sanatları Melekleri’ ne ait dükkânlar, kunduracı, semerci, dokumacı, bakırcı, kalaycı, yorgancı ve bindallı işlemeciliği gibi kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarına yönelik mesleklerin tanıtıldığı ve ürünlerin satışa çıkarıldı dükkânlarda, yöre kültürüne özgü tüm ürünleri bulabilmek mümkün…

 

Gümüşçüler Çarşısı: Beypazarı´ nın en önemli simgelerinden birisi olan Telkâri Gümüş İşlemeciliğinin birbirinden güzel el işi takılarını bulabileceğiniz gümüş mağazaları özellikle kadınların ilgi odağı. Belediye binasında bulunan Gümüşçüler Çarşısı’ nın yanı sıra şehir merkezinde de birçok gümüş mağazası bulabilirsiniz.

 

Suluhan Kervansarayı: Çarşı içinde bulunan Suluhan Kervansarayı, 17.yy. başında 1683 yılında yapılmış.

 

Beypazarı’ nın Meşhur Yemekleri:

Beypazarı Güveci: Yöresel mutfağın en özel yemeklerinden olan Beypazarı güveci, özenle hazırlandıktan sonra toprak kaplar içinde taş fırınlarda pişirilerek yine toprak kaplarda servis edilir.

 

Beypazarı Dolması: Beypazarı takım yemeklerinin orta direği olan Beypazarı dolmasının eşsiz lezzetinin sırrı, Beypazarı'nın taze asma yapraklarıyla sarılan özel dolma içi ve Beypazarlı hanımların hünerli ellerinde gizlidir.

 

Beypazarı Baklavası: Yöre sofrasının baş tacı Beypazarı baklavasının en önemli özelliği 80 kat ince yufkadan yapılmasına rağmen kalınlığının yalnızca 5-6 cm. olmasıdır. Her beş yufkadan sonra araya konan ceviz içiyle birlikte 4 saat pişirilen ev baklavaları, damaklarda bıraktığı unutulmaz tadıyla meşhurdur.

 

Beypazarı Kurusu: İskoç bisküvisine rakip tereyağlı Beypazarı kurusu çay saatlerinin ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi. Un, süt ve tereyağı ile yapılan Beypazarı Kurusunun en önemli özelliği ise tazeliğini bir yıl muhafaza edebilmesidir.

 

Höşmelim: Un, süt, kaymak, tuz, yağ ve şeker karışımından yapılan Höşmelim; oldukça zahmetli bir uğraş gerektiren ancak lezzetiyle bu zahmete değen sofraların özel bir tatlısıdır. Höşmelimin yanı sıra yufka ve cevizle yapılarak yağda kızartılan perçem tatlısı da Beypazarı'nın farklı lezzetlerindendir.

 

Havuç Lokumu: Ülkemizdeki havuç üretiminin %60' nı karşılayan Beypazarı, havuçtan üretilen havuç lokumu ve havuç suyu gibi yan ürünlerin çeşitliliği ile de Türkiye'nin adeta havuç deposudur.

 

Cevizli Sucuk: Beypazarı' ndaki bağlarda yetiştirilen üzümler ile cevizin lezzetli karışımından ortaya çıkan cevizli sucuğun kalitesinin sırrı, özel bir kıvama getirilen üzüm suyuna su ve şeker katılmadan üretilmesidir.

 

El Sanatları: Gümüş takı çeşitleri; kemer, kolye, bilezik, küpe, iğne, başlık ve tılsımdır. Gümüş işlemeciliğinde takı dışında güğüm, ibrik yemek kapları gibi çeşitli mutfak eşyaları da yapılmaktadır. Demircilik konusunda da çapa, keser, balta, bıçak, orak, tırpan, saban demiri, tasma, maşa, kürek, kapan, soba, mangal gibi eşyalar yapılmaktadır. Dokumacılık konusunda ise ilçede "Bürgü" denilen kadın başörtüsü dokunmakta, Halk Eğitim Merkezi' nde açılan kurslarda sim-sırma işlemeciliği canlandırılmaya çalışılmaktadır.

Akşam saatlerinde, gezilerimizi tamamlayarak Zonguldak’ a dönüş için yola çıkıyoruz. Gece geç saatlerde buluşma noktamızda vedalaşıyoruz. Yeni gezilerimizde buluşmak dileğiyle…

 

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1. Serpme Sabah Kahvaltısı

2. Programda Belirtilen Tüm Geziler

3. Araç İçi Sınırsız İkram

4. Profesyonel Rehberlik Hizmeti

5. Zorunlu Seyahat Sigortası

6. Daloğlu Turizm Güvencesi

 

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:

1. Müze ve Ören Yerleri Girişi: Müze Kartınızı Unutmayın!!! (Ayrıca, 0-17 Yaş Çocuk, 65 Yaş ve Üstü Yetişkin, Müze Kart Sahibi, Sarı Basın Kartı Sahibi, Engelli Kartı Sahibi Misafirlerimiz, Turizm Bakanlığı’ na Bağlı Müzelere Ücretsizdir).

2. Yöresel Öğle Yemeği

3. Tüm Özel Harcamalar

 

* Daloğlu Turizm, Tüm Programı Gerçekleştirmek Kaidesiyle, Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MBeypazarı
Zonguldak (Saat)07:00
Bartın (Saat)06:30
Yol/Zaman270 km / Günübirlik
Fiyat165,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 1459
  • Ürün Kodu: beypazarı
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 185,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: BEYPAZARI