ANITKABİR ve ANKARA

Tamamlandı ANITKABİR ve ANKARA

ANITKABiR ve ANKARA

12 Kasım 2023 Pazar (Günübirlik)

Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ebedi istirahatgahı ANITKABİR ziyareti ve Anadolu’ nun tarihi mirasını saklayan muhteşem müzeleri ile Başkentimiz: ANKARA da buluşalım!!!

Anıtkabir-Kurtuluş Savaşı Müzesi-1.Meclis-Ankara Kalesi-Anadolu Medeniyetler Müzesi-Etnografya Müzesi-Ulucanlar Cezaevi Müzesi-Tarihi Hamamönü ve Serbest Zaman-Mehmet Akif Ersoy Müze Evi-A City Outlet A.V.M’ de Alışveriş İçin Serbest Zaman

HAREKET: 12 Kasım 2023-Pazar sabahı… *Zonguldak/Merkez saat: 05.30 *Bartın/Merkez saat: 05.00 *Kdz. Ereğli/Eski Otogar saat: 04.30 *Devrek/Merkez saat: 06.45...        

GÜZERGÂH: Zonguldak-Devrek-Mengen-Ankara… Yaklaşık: 280 km…

Zonguldak hareketimiz sonrası ilk olarak, yol üzerindeki restorantımızda serpme kahvaltımızı alıyoruz. Ardından, yaklaşık 2 saatlik yolculuğumuz sonrası Başkent ANKARA’ ya ulaşıyoruz.

İlk olarak Anıttepe’ de bulunan Türk Kurtuluş Savaşı' nın, inkılapların önderi Türkiye Cumhuriyeti' nin ilk Cumhurbaşkanı BAŞKOMUTAN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' ün ebedi istirahatgahı, ANITKABİR 'i ziyaret ediyoruz. 

262 m. uzunluğunda, iki yana sıralanmış 24 aslan heykelli Aslanlı Yolu takip ederek,  15.000 kişi kapasiteli, zemini; siyah, kırmızı, sarı ve beyaz renkte traverten taşlardan oluşan, Anadolu’ dan 373 adet halı ve kilim deseniyle bezenmiş tören alanına ulaşacağız.

Anıtkabir' in en önemli bölümü olan alana,  42 basamaklı merdivenleri çıkarak MOZOLEYE, ATA' nın huzuruna ulaşacağız. Her ayrıntısı ince düşünülerek inşa edilen Anıtkabir' i gezerken hem gururlanıp hem de hüzünleneceksiniz. Vefatının 85. Yılında Atamızı ve tüm Şehitlerimizi yâd edeceğiz.

Sonrası Mozolenin alt kısmında 3000 m² alana kurulmuş Kurtuluş Savaşı Müzesi’ ni de gezeceğiz. Müze 4 bölümden oluşmakta:

1. Bölümde: Atatürk’ ün kullandığı eşyalar ile kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar yer alır.

2.Bölümde: Çanakkale Savaşları, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’ un anlatıldığı panorama ile yağlı boya tablolar yer alır.

3. Bölümde: Milli Mücadele ve devrimlerin anlatıldığı galeriler ile Mustafa Kemal Atatürk’ ün mezar odası yer alır.

4. Bölümde: Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün kütüphanesinde yer alan 3.123 adet kitabın sergilendiği Atatürk Özel Kitaplığı yer alır. Bu muhteşem ziyaret sonrası, hüzünlü ama gururlu bir şekilde Anıtkabir'e veda ediyoruz.

Anıtkabir ziyaretimiz sonrası, Ulus meydanındaki Ulus Zafer Anıtı’ nı panoramik olarak görerek, günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak da kullanılan 1. Meclis Binası' na gidiyoruz.

23 Nisan 1920 ve 15 Ekim 1924 tarihleri arasında Cumhuriyetimiz‘ in ilan edildiği İstiklal Marşı' nın kabul edildiği, Ankara' nın Başkent olduğu, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün Cumhurbaşkanı seçildiği bu ilk ve önemli meclisi geziyoruz.

Sonrası, Hititler Döneminden kalma ve Ankara' nın en hâkim noktası olan Ankara Kalesi ile gezimize devam ediyoruz.

İç kale ve dış kaleyi geziyoruz. Ardından kalenin dış duvarlarına yakın Tarihi Mahmut Paşa ve Kurşunlu Han' ın günümüzdeki hali olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi' ne geçiyoruz.

Anadolu’ da yaşamış bütün medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği bu zengin müzeyi geziyoruz. Kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasındadır. Paleolitik Çağ' dan başlayarak Osmanlı Dönemine kadarki bütün eserleri görebilirsiniz.

Sonrasında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün naaşına 1938' den 1953' e kadar ev sahipliği yapan Ankara Etnografya Müzesi' ni geziyoruz. Burada Türk Sanatının Selçuklu Devrinden günümüze kadar çeşitli yörelerden derlenmiş malzemeler sergilenmektedir.

Sırada Ulucanlar Cezaevi Müzesi var. 1925 ve 2006 yılları arasında cezaevi olarak kullanılan ve bugün müzeye dönüştürülmüş hüzünlü mekân, farklı yıllarda, Türk siyasi ve edebi hayatına damga vurmuş kişileri ağırlamış. Rehberimiz eşliğinde hikâyelerini dinleyerek gezeceğiz.   

Gezilerimiz sonrası, adını bir Türk boyu olan Oğuzların Bayındır Boyu beylerinden Karacabey’ in yaptırdığı Çifte Hamamdan almış, tarihi Hamamönü ’nde serbest zaman veriyoruz.

İstiklal Marşı’ mızın yazıldığı, Mehmet Akif Ersoy Parkı ve parkın içerisinde Mehmet Akif Ersoy Müze Evi’ de burada yer almakta…

Serbest zaman sonrası birlikte ziyaret edeceğiz. Ankara gezimizin sonrası A City Outlet AVM’ de alışveriş için serbest zaman vereceğiz.

Akşam saatlerinde Zonguldak’ a dönüş için yola çıkıyoruz. Gece geç saatlerde buluşma noktalarımızda vedalaşıyoruz.

Yeni gezilerimizde buluşmak dileğiyle... Gitmek İstediğiniz Her Yere BİZİMLE…

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1. Serpme Sabah Kahvaltısı

2. Lüks Ulaşım Hizmeti-Araç İçi İkramlar

3. Profesyonel Rehberlik

4. Zorunlu Seyahat Sigortası  

5. Daloğlu Turizm Güvencesi (TÜRSAB/A-8388)

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:

1. Müze Giriş Ücretleri

2. Öğle Yemeği

3. Tüm Özel Harcamalar

Not: Daloğlu Turizm, Tüm Etkinlikleri Gerçekleştirmek Kaydı İle Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MAnıtkabir ve Ankara Gezisi
Zonguldak (Saat)05:30
Bartın (Saat)05:00
Kdz. Ereğli (Saat)04:30
Devrek (Saat)06:45
Yol/Zaman280 km/Günübirlik
Zonguldak (Fiyat)1000,00₺
Bartın (Fiyat)1000,00₺
Kdz. Ereğli (Fiyat)1050,00₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 5853
  • Ürün Kodu: ankara-anitkabir
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 1.150,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: ANITKABİR, ve, ANKARA