ANITKABİR & ANKARA

Tamamlandı ANITKABİR & ANKARA

ANITKABİR & ANKARA
10 Kasım 2019 - Pazar 

(Günübirlik)

 

Türkiye Cumhuriyeti' nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün ebediyete intikalinin 81. Yıl dönümünde, "10 Kasım Atatürk' ü Anma Haftası" çerçevesinde Anıtkabir Ziyareti ve Ankara Gezisi...

 

HAREKET: 10 Kasım 2019/Pazar günü sabah saat: 06.30’ da Zonguldak merkezde konumlu acentemiz önünde, sizlerle buluşuyoruz (Bartın Acente önü servis kalkış saatimiz: 06.00’ dir).

 

GÜZERGÂH: Zonguldak-Devrek-Mengen güzergâhını izleyerek ve molalarımızı vererek yaklaşık 280 km.’ lik yolculuğumuza başlıyoruz. 

 

Yolda güne zinde başlayacağımız serpme köy kahvaltımızı alıyoruz ve devam ediyoruz. Molalarımız ve ikramlarımız eşliğinde başkentimiz Ankara'ya ulaşıyoruz.

İlk olarak Hititler Dönemi’ nden kalma ve Ankara' nın en hâkim noktası olan Ankara Kalesi ile gezimize başlıyoruz. İç kale ve dış kaleyi geziyoruz. Ardından kalenin dış duvarlarına yakın Tarihi Mahmut Paşa ve Kurşunlu Han' ın günümüzdeki hali olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi' ne geçiyoruz. Anadolu’ da yaşamış bütün medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği bu zengin müzeyi geziyoruz. Kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasındadır. Paleolitik Çağ' dan başlayarak Osmanlı Dönemi’ ne kadar ki bütün eserleri görebilirsiniz.

Sonrasında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün naaşına 1938' den 1953' e kadar ev sahipliği yapan Ankara Etnografya Müzesi'ni geziyoruz. Burada Türk Sanatının Selçuklu Devrinden günümüze kadar çeşitli yörelerden derlenmiş malzemeler sergilenmektedir.

Ardından Ulus meydanındaki Ulus Zafer Anıtını görerek günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak da kullanılan I. Meclis Binası’ na gidiyoruz. 23 Nisan 1920 ve 15 Ekim 1924 tarihleri arasında Cumhuriyetimiz’ in ilan edildiği İstiklal Marşı' nın kabul edildiği, Ankara' nın Başkent olduğu, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün Cumhurbaşkanı seçildiği bu ilk ve önemli meclisi geziyoruz.

Sonrasında günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılan 1923 yılında mimar Vedat Tek tarafından inşa edilen II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası' na gidiyoruz. 1924-1960 yılları arasında Cumhuriyetimiz‘ in geliştiği, ATATÜRK ilke ve inkılaplarının gerçekleştirildiği bu mimarlık harikası olan bu özel ve önemli müzeyi geziyoruz.

Ardından öğlen yemeğimiz için, Hamamönü’ nde serbest zaman (Ekstra)... Hamamönü, adını bir Türk boyu olan Oğuzların Bayındır Boyu beylerinden Karacabey’ in yaptırdığı Çifte Hamam’ dan almış. Tarihi Karacabey Hamamı’ da yine burada bulunmaktadır. İstiklal Marşı’ mızın yazıldığı, Mehmet Akif Ersoy Parkı ve parkın içerisinde Mehmet Akif Ersoy Müze Evi yer almakta…

Serbest zamanda dileyenler ziyaret edebilir. Öğle Yemeğimizden sonra buluşma saat ve noktamızda toplanıyoruz.  Ankara Rasat Tepe (Anıttepe)' de bulunan Türk Kurtuluş Savaşı' nın, inkılâpların önderi Türkiye Cumhuriyeti' nin İlk Cumhurbaşkanı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün ebedi istirahatgahı olan ANITKABİR' e geçiyoruz. 262 m. uzunluğunda, iki yanında oturmuş pozisyonda 24 aslan heykeli oluşturan Aslanlı Yolu takip ederek,  15.000 kişi kapasiteli, zemini; siyah, kırmızı, sarı ve beyaz renkte traverten taşlardan oluşan, 373 adet halı ve kilim deseniyle bezenmiş tören alanına ulaşacağız.  Ve sonrası Anıtkabir' in en önemli bölümü olan alana,  42 basamaklı merdivenleri çıkarak; MOZOLEYE Atanın huzuruna ulaşacağız.

Her ayrıntısı ince düşünülerek inşa edilen Anıtkabir' i gezerken hem gururlanıp hem de hüzünleneceksiniz. Vefatının 80. Yılında atamızı ve tüm şehitlerimizi yâd edeceğiz.  Mozolyenin alt kısmında 3000 m2 alana kurulmuş Kurtuluş Savaşı Müzesi’ ni de gezeceğiz.

Müze 4 Bölümden Oluşmakta: 1. Bölümde, Atatürk’ ün kullandığı eşyalar ile kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar yer alır. 2. Bölümde, Çanakkale Savaşları, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’ un anlatıldığı panorama ile yağlı boya tablolar yer alır. 3. Bölümde, Milli Mücadele ve devrimlerin anlatıldığı galeriler ile Mustafa Kemal Atatürk’ ün mezar odası yer alır. 4. Bölümde, Mustafa Kemal Atatürk’ ün kütüphanesinde yer alan 3.123 adet kitabın sergilendiği Atatürk Özel Kitaplığı yer alır. Bu muhteşem ziyaret sonrası, hüzünlü ama gururlu bir şekilde Anıtkabir' e veda ediyoruz.

Akşam saatlerinde Zonguldak’ a dönüş için yola çıkıyoruz. Geliş güzergâhını takip ederek, geç saatlerde acentemiz önünde vedalaşıyoruz. Yeni gezilerimizde buluşmak dileğiyle...

 

Ücrete Dâhil Olan Hizmetler:

1. Serpme Sabah Kahvaltısı

2. Lüks Otobüs İle Ulaşım

3. Araç İçi Sınırsız İkram

4. Zorunlu Seyahat Sigortası  

5. Profesyonel Rehberlik Hizmeti

6. Daloğlu Turizm Güvencesi

 

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:

1. Müze ve Ören Yerleri Girişi (Müze Kartınızı Unutmayınız)

2. Öğle Yemeği

3. Tüm Özel Harcamalar

 

* Daloğlu Turizm, Tüm Programı Gerçekleştirmek Kaidesiyle, Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.MAnıtkabir & Ankara
Zonguldak (Saat)06:30
Bartın (Saat)06:00
Yol/Zaman280 km / Günübirlik
Fiyat140,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 1657
  • Ürün Kodu: anitkabir-ankara-turu
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 175,00TL

Etiketler: ANITKABİR, &, ANKARA