746. ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ KONYA/ANKARA TURU

Tamamlandı 746. ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ KONYA/ANKARA TURU

746. ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ

ANKARA & KONYA TURU

14-15 Aralık 2019

(1 Gece Konaklamalı)

 

“Hamdım, Piştim, Yandım”. İslami düşünce adamı ve mutasavvıf Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’ nin nefeslendiği, kültürün, medeniyetin ve ilmin buluştuğu, Türkiye’ nin en gözde şehirlerinden, Selçuklu Devleti’ ne Başkentlik yapmış, 9.000 yıllık tarihi ile Konya’ yı gezmeye, görmeye, öğrenmeye ve dahası,  “Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri” kapsamında, 746. Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) Törenleri’ ni izlemeye gidiyoruz.

O muhteşem ney sesi ve tasavvuf müziği eşliğinde, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ ya olan aşk ile harekete geçişini anlatan Sema Töreni’ni hep beraber izleye bekleriz.

 

HAREKET: 14 Aralık 2019/Cumartesi günü sabah saat: 07.00’ da Zonguldak Merkezde yer alan acentemiz önünden hareket ediyoruz (Bartın Acente önü servis kalkış saatimiz: 06.30’ dir).

 

GÜZERGÂH: Zonguldak-Devrek, Ankara güzergâhını izleyerek ve molalarımızı vererek yaklaşık 540 km.’ lik yolculuğumuza başlıyoruz.

 

1. GÜN: Sabah yolumuz üzerindeki tesisimizde Sabah Kahvaltımızı yapıyoruz (Ücrete Dâhil). Kahvaltı sonrası Ankara’ ya doğru yola çıkıyoruz. Ankara’ da ilk ziyaretimiz, Büyük Kurtarıcımız, Cumhuriyet’ imizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün ebedi istirahatgahı olan ANITKABİR… Atatürk’ ün kabri ve sembolik lahdinin bulunduğu “Mozoleye” ulaşıp, Atamızı ziyaret edeceğiz.

Sonrası “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ ni”. Ankara’ da ikinci durağımız Ankara - Hacı Bayram Camii ve Türbesi... İlk yapılış tarihi 1427/28 olan camii birçok tadilat ve bakım görmüş. Camii’ nin mihrap duvarına bitişik olan Hacı Bayram Türbesi, 1429 yılında yapılmış. Hacı Bayram Veli 1352 yılında Ankara' nın Solfasol Köyü' nde doğmuş. Bayrami tarikatının kurucusu, mutasavvıf bir şair... Yine aynı alanda caminin bahçesinde 18. yy. ait Osman Fazıl Paşa Türbesi bulunmakta… Ayrıca aynı bahçe içinde,  Muhtemelen M.Ö. 25-20 yıllarında yaptırıldığı düşünülen,  Augustus Tapınağı bulunmakta...  Roma Dönemi öncesinde Kybele ve Men' e adanmış bu tapınma yerinde İmparator Augustus için yaptırılmış.

Ankara’ daki üçüncü ve son durağımız 81 yıllık geçmişi ile Ulucanlar Cezaevi Müzesi… 1925 yılında “Umumi Hapishane” olarak inşa edilen Ulucanlar Cezaevi, ne yazıkki Cumhuriyet tarihinin en karanlık sayfalarına tanıklık etmekten kurtulamamış. Cezaevinin geçmişi, Türk siyasi hayatından kesitler sunuyor. Açık kaldığı 81 yıl boyunca 18 infazın gerçekleştirildiği, tanınmış mahkûmları ile de tarihe ismini yazdırdığı yer…

Ziyaretlerimiz Sonrası Öğle Yemeği İçin Serbest Zaman... Hamamönü ve İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif ERSOY’ un evini de ziyaret ettikten sonra, artık Ankara’ dan ayrılarak Konya’ ya doğru yola çıkıyoruz. Akşamüzeri otelimize ulaşıp yerleşiyoruz.

Otelimize yerleştikten sonra dileyen misafirlerimiz otelimiz imkânları olan havuz, hamam-sauna-buhar odası-çamur banyosu ve termal havuzundan bay/bayan ayrı olmak üzere ücretsiz faydalanabilir. Akşam Yemeği Serbest Zaman (Ekstra)(Konakalama: Gherdan Park Otel/KONYA)

 

2. GÜN: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası rehberimizle buluşuyor ve Konya’ yı adımlamaya başlıyoruz. İlk durağımız Şemsi Tebriz’ i Camii ve Türbesi, Konya’ da gezilecek en önemli yerlerden birisi olarak biliniyor. Çünkü Hz. Mevlana’ nın gönül dünyasında en önemli etkilere neden olmuş çok çok önemli bir din adamı... Şems-i Tebriz’ i, İran’ ın Tebriz şehrinde doğmuş, örnek aldığı bütün meşhur şeyhlerden ders almak için diyar diyar gezmiş bir âlim. Şemsi Tebriz’ i Camii’ nden çıktıktan sonra, tavanındaki efsane çinileri ile büyüleneceğiniz bir sonraki durağımız Karatay Medresesi...

1251 yılında inşa edilen Karatay Medresesi, 1955 yılından beri “Çini Eserler Müzesi” olarak kullanılıyor. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı izlerini taşıyan medrese, vakti zamanında eğitim amacıyla kullanılmış.

Sonrası Alaaddin Tepesi… Konya Merkez’de bulunan tek tepe aslında. Bu arada, Alaaddin tepesinin çok enteresan da bir tarihi hikâyesi var. Şimdiki durağımız sizi şaşırtacak. Avrupa’ nın en büyük, Türkiye’ nin ise tek kelebek bahçesi olan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ ne gidiyoruz. 3.500 m² gezi alanı ve toplam alan olarak tam 7.600 m² dev bir kompleks... İçerisinde envai çeşit tropik bitki, küçük bir şelale, müze ve yüzlerce kelebeğin yumurtası bulunuyor. Devam ediyoruz. Konya’ da yemyeşil bir yer arıyorsak eğer, Konya Meram Bağları’ na gideceğiz. Meram Deresi boyunca yemyeşil bir bölgeye kurulu olan Meram, Konya Merkez’ in de en büyük 3 ilçesinden birisi... Sonrası 80 Binde Devr-İ Âlem Parkı… 80.000 m² alanda yapılan park, 3 bölümden oluşuyor. Sonrası öğle yemeği... Önerimiz ünlü Etli Ekmek, ince hamuru ve çift bıçakla kıyılmış etiyle ne kadar yediğinizi, doyup doymadığınızı anlayamadığınız lezzet (Ekstra)

Sonrası elbette gezimizin ana teması Şeb-i Arus Törenleri, Konya Mevlana Müzesi ve Türbe ziyareti... Sadece bizlerin değil, dünya tarihinin de saygı ile andığı, özellikle Mesnevi adlı eseri ile dünyanın takdirini kazanan Hz. Mevlana!!!

Gel, Gel, Ne Olursan Ol Yine Gel, İster Kâfir, İster Mecusi, İster Puta Tapan Ol Yine Gel, Bizim Dergâhımız, Ümitsizlik Dergâhı Değildir, Yüz Kere Tövbeni Bozmuş Olsan Da Yine Gel…

Ünlü dizelerin sahibi Mevlâna, 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan Ülkesinin Belh şehrinde doğmuş. Moğol istilası nedeniyle göç etmişler ve sonunda 1222 yılında Karaman' a gelerek yerleşmişler. Alâeddin Keykubad Sultan tarafından babası 1228 de Konya’ ya davet edilmiş. Yaşamını "Hamdım, Piştim, Yandım" sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralık 1273 Pazar günü Hakk' ın rahmetine kavuşmuş. Mezar yeri, Selçuklu Sarayının Gül Bahçesi. Halen müze olarak kullanılan Mevlâna Dergâhı’ ndaki bugünkü yerine defnolunmuş. Mevlana müzesi ve türbesini adım adım rehberimiz eşliğinde gezeceğiz. Bir yandan zamanın yaşayış ve tarihini öğrenirken, diğer yandan Tasavvuf öğretisinin inceliklerini anlama fırsatı bulacağız.

Ve akşam saatleri yaklaştığında, yavaş yavaş 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’ nin yapılacağı, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi salonuna gideceğiz. Bu muhteşem ritüel için biletleriniz de bizden... 

Akşam saat: 20.00 civarı başlayacak tören yaklaşık 2 saat sürecek. Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul etmiş ve öldüğü zaman sevdiğine yani Allah'ına kavuşacağı için ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen "Şeb-i Arus" denmiş. O muhteşem ney sesi ve tasavvuf müziği eşliğinde, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ ya olan aşk ile harekete geçişini anlatan Sema Töreni’ni hep beraber izleyeceğiz.

Ruhlarımızı besleyen bu muhteşem tören sonrası Zonguldak’ a dönmek üzere yola çıkıyoruz. Ankara Devrek güzergâhını izleyerek, Pazartesi sabaha yakın saatlerde Zonguldak’ta buluşma noktamızda vedalaşıyoruz. Bir başka gezimizde buluşmak dileğiyle…  

 

I. Gün Gezilecek Yerler:

1. Ankara Anıtkabir

2. Hacı Bayram Veli Türbesi & Camii

3. Ulucanlar Cezaevi Müzesi

4. Hamam Önü-Mehmet Akif Ersoy Evi

 

II. Gün Gezilecek Yerler:

1. Şems-i Tebriz’i Camii & Türbesi

2. Karatay Medresesi

3. Alaaddin Tepesi

4. Meram Bağları

5. Tropikal Kelebek Bahçesi

6. 80 Binde Devri Alem Parkı

7. Hz. Mevlana Türbesi & Müzesi

8. 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri

    Şeb-i Arus Sema Töreni

 

Ücrete Dâhil Hizmetler:

1. Şeb-i Arus Tören Biletleri

2. 1 Gece Konya Gherdan Park Otel O.K. Konaklama

3. İlk Gün Sabah Kahvaltısı

4. 2. Gün Otelde Sabah Kahvaltısı

5. Programda Belirtilen Tüm Geziler

6. Lüks Otobüs İle Ulaşım

7. Araç İçi İkramlar

8. Zorunlu Seyahat Sigortası  

9. Profesyonel Rehberlik Hizmeti

10. Daloğlu Turizm Güvencesi

 

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:

1. Programda belirtilmeyen Yemek & Hizmetler

2. Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

3. Tüm Özel Harcamalar

 

Not: Daloğlu Turizm, Tüm Etkinlikleri Gerçekleştirmek Kaydı İle Program Akışında Değişiklik Yapabilir.

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.M746. Şeb-i Arus Törenleri & Konya-Ankara Turu
Zonguldak (Saat)07:00
Bartın (Saat)06:30
Yol/Zaman540 km / 1 Gece Konaklamalı
Fiyat480,00 ₺

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Görüntülenme: 3264
  • Ürün Kodu: konya (konaklamalı)
  • Stok Durumu: Tamamlandı
  • 535,00TL

Mevcut Seçenekler:

Etiketler: 746., ŞEB-İ, ARUS, TÖRENLERİ, KONYA/ANKARA, TURU